|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
październik 1939 , Pałac w Helenowie.Skomentuj zdjęcie
|
7 pobrań 1811 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia esski Obiekty widoczne na zdjęciu Wnętrza więcej zdjęć (4) Ośrodek Reprezentacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej więcej zdjęć (12) Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1807 Zabytek: 904 z 24.05.1971 Helenowski pałac z dwoma wolnostojącymi oficynami powstał po 1807 roku, kiedy właścicielem tych terenów stał się Tomasz Adam Ostrowski – dość barwna postać epoki stanisławowskiej. Pułkownik Wojska Polskiego, poseł, senator, kasztelan czerski, uczestnik obiadów czwartkowych, zwolennik Konstytucji 3 Maja, a po jej uchwaleniu – Minister Skarbu. Oprócz pałacu, ufundował on również kościół w pobliskim Nadarzynie, a także wzniósł piece hutnicze i kuźnice w osadzie Ujazd w ówczesnym woj. rawskim – dziś jest to miasto Tomaszów Mazowiecki, które jako herb przyjęło zresztą Rawicz Ostrowskich. Swą nową majętność nazwał zaś Helenowem, od imienia córki. Dokładna data budowy pałacu nie jest znana; ukończono ją jednak przed śmiercią Ostrowskiego w 1817 roku. Odnośnie nazwiska architekta istnieją zaś rozbieżności – autorstwo projektu przypisywane jest Jakubowi Kubickiemu bądź Stanisławowi Zawadzkiemu. Nie wiadomo, kto był formalnym właścicielem pałacu po śmierci fundatora, choć zapewne był to ktoś z jego najbliższej rodziny, skoro w 1834 roku majątek przeszedł na własność syna, również Tomasza. W pierwszej połowie lat ’50 XIX wieku krótkotrwałym właścicielem stał się Wincenty Arkuszewski, zaś w roku 1855 nabyli go Potoccy – Stanisław i Maria z Sapiehów. Z ich to inicjatywy, a według projektu Henryka Marconiego, klasycystyczny pałac przebudował gruntownie w latach 1859-60 Władysław Hirszel (projektant kościoła w niedalekim Lesznie), nadając mu cechy architektury neorenesansowej. Pierwotną bryłę budynku uzupełniono o półkolisty aneks oranżerii. Przekształceniu uległ również park. Bez zmian pozostały natomiast obie oficyny. Być może w tym właśnie okresie ustawiono w parku starsze z rzeźb – w tym „Danaidę” Jacopa Franchesiego, datowaną na 1863 rok. W roku 1866 Potoccy przepisali majątek na nieletnie jeszcze wówczas dzieci – Izabellę i Jakuba Ksawerego Jakub Ksawery Potocki, już jako właściciel pałacu, zlecił w 1912 roku przebudowę oranżerii na bibliotekę. Oto bowiem, do kompletowanego przez ojca księgozbioru Potockich z Raju, oraz wniesionego w posagu przez matkę księgozbioru Sapiehów z Wysokiego Litewskiego, dołączył świeżo zakupioną bibliotekę zmarłego historyka, Kazimierza Stronczyńskiego, tworząc olbrzymi, unikatowy księgozbiór, nafaszerowany białymi krukami. O pasji bibliofilskiej Potockiego niech zaś świadczy fakt, że zamówione wówczas wyposażenie biblioteki kosztowało drożej niż spadek po Stronczyńskim... Inną inwestycją Potockiego, będącą odzwierciedleniem postępu techniki, stał się zaś wolnostojący garaż, wzniesiony w 1927 roku. Zapewne też w tym okresie ustawiono w parku dwie rzeźby, wykonane w 1924 roku przez jednego z wybitniejszych międzywojennych polskich rzeźbiarzy – Mieczysława Lubelskiego. W roku 1932, na dwa lata przed swą bezdzietną śmiercią, Potocki postanowił przeznaczyć niemal cały swój majątek – w tym dobra helenowskie o powierzchni 1200 ha i wartości 1 mln zł – na rzecz fundacji do walki z chorobami społecznymi, zwłaszcza rakiem i gruźlicą. Taki też zapis znalazł się w jego testamencie, na mocy również którego przedmioty o charakterze wybitnie zabytkowym otrzymało Muzeum Narodowe, zaś księgozbiór – Biblioteka Publiczna w Warszawie. Helenów na własność Fundacji im. hr. Jakuba Potockiego przeszedł formalnie w 1936 roku, ale do wybuchu wojny nie zrealizowano zamierzonego projektu przekształcenia go w sanatorium. Z ramienia Fundacji, zarządzał nim w tym okresie Aleksander Tyski Po wybuchu wojny Helenów obsadziły wojska niemieckie. W czasie boju pod Brwinowem 12 IX 1939 roku majątek był rejonem koncentracji i punktem wyjściowym kontrnatarcia niemieckiej 12. Dywizji Piechoty, które zatrzymało marsz polskiej 28. DP na Warszawę i zmusiło ją do skierowania się do Modlina. W późniejszym okresie rezydowali tu komendanci pruszkowskiego getta (1940-41) oraz Dulagu 121 (1944). Według relacji naocznego świadka, 26 VIII 1944 w przypałacowym parku rozstrzelano jakoby SS-Brigadefuehrera Mieczysława Bronisława Kamińskiego, skazanego na śmierć przez niemiecki sąd polowy za niesubordynację i grabież mienia. W okresie wojny, w północnej części majątku urządzono także lotnisko polowe, a w nie znanym bliżej miejscu wzniesiono drewniany budynek, pełniący rolę teatru i sali koncertowej. Po wkroczeniu wojsk radzieckich, Helenów zajęło NKWD, zaś na lotnisku przez pewien czas stacjonował 17. samodzielny pułk lotnictwa łącznikowego Dowódcy Lotnictwa WP. W 1947 roku Rosjanie opuścili majątek dosłownie z dnia na dzień, przez co wkrótce niemal cały został rozszabrowany przez okoliczną ludność. Dzięki zdecydowanej akcji nowego właściciela – Wojska Polskiego – większość wyposażenia udało się odzyskać. Ulokowano tu Dom Wypoczynkowy MON, w 1969 roku przemianowany na Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy „Helenów”. Wzniesiono nowe budynki zaplecza administracyjnego i mieszkalnego, z poszanowaniem jednakże zabytkowego charakteru całego założenia parkowo-pałacowego. Obecną nazwę – Ośrodek Reprezentacyjny Wojska Polskiego – nadano w 1994 roku. ul. Grodziska więcej zdjęć (16) |