| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Początki poczty w Strzelinie

proszę czekać...

3 września 1743 roku do Strzelina przybył furgon pocztowy inaugurując stałe połączenie pocztowe miasta z Wrocławiem. Jednocześnie została uruchomiona linia łącząca Strzelin z Ząbkowicami Śląskimi przez Niemczę. Strzelin znalazł się w elitarnym gronie miast śląskich objętych siecią połączeń poczty pruskiej.

Tradycje pocztowe na Śląsku sięgają średniowiecza, jednak sieć połączeń funkcjonowała w oparciu o służby książęce i na potrzeby dworu monarszego. Gildie kupieckie także dysponowały własnymi środkami komunikacji w całej Europie wykorzystywanymi do celów handlowych. Jednak poczta jako instytucja służąca ogółowi społeczeństwa, została rozwinięta na Śląsku dopiero po jego przyłączeniu do państwa pruskiego w połowie XVIII wieku. Wiązało się to z polityką króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego dążącego do zorganizowania sprawnego aparatu państwowego opartego o scentralizowaną biurokrację, umożliwiającą rządzenie państwem w sposob absolutny.

Uruchomienie stałego połączenia pocztowego ze Strzelinem mogło się odbyć tylko z woli króla. Odpowiedni królewski rozkaz został wydany w sierpniu 1743 roku. W konsekwencji, w ostatnich dniach sierpnia tego roku, do Strzelina został oddelegowany mistrz pocztowy z Nysy Simon Wolfgang von Aigner, którego zadaniem było zorganizoanie pracy poczty. Pierwszy urząd pocztowy powstał w wynajętym przez Aignera lokalu w strzelińskim rynku w kamienicy pod nr 2.

Poczta była przywożona do Strzelina dwa razy w tygodniu we wtorki i piątki, a wywożona w środy i soboty. Koszt wysyłki zwykłego listu do Wrocławia wynosił 6 fenigów, a do Ząbkowic Śląskich 9 fenigów.

Konny pocztylion przewoził przesyłki pocztowe oraz był środkiem transportu osobowego. Pracownicy poczty łącznie z woźnicami podlegali ścisłej selekcji, podobnie jak i inni urzędnicy w państwie pruskim i musieli składać odpowiednia przysięgę dopuszczającą ich do pracy.

W XIX wieku poczta zrezygnowała z transportu konnego na rzecz kolei, wszędzie tam gdzie kolej dotarła. W Strzelinie miało to miejsce w 1871 roku. Wcześniej, w 1865 roku, miasto uzyskało połączenie telegraficzne ze światem. Natomiast w 1889 roku strzelińska poczta znalazła wreszcie swoją siedzibę - do tej pory urząd mieścił się w wynajętych lokalach.

   

Wielki rozkwit miasta pod względem urbanistycznym, jaki miał miejsce w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku przysłużył się także poczcie. Nowa siedziba została wzniesiona na rogu nowo wytyczonych ulic Zwingerstrasse (dzisiejsza ul. Pocztowa) i Poststrasse (dzisiejsza ul. Adama Mickiewicza). Budynek reprezentował mody wówczas styl neogotycki. Został zbudowany z czerwonej licowanej cegły, jako budowla dwukondygnacyjna i dwuskrzydłowa z wielospadowym dachem krytym dachówką, ozdobiony lukarnami. Wejście zostało wkomponowane w ostrołukowy portal. Gmach nie tylko pełnił ważną funkcję instytucji użyteczności publicznej, ale stal się jednocześnie perełką strzelińskiej architektury wzbogacając wizerunek miasta.

Budynek przetrwał działania wojenne w 1945 roku w stanie nie naruszonym i do dziś pełni funkcję urzędu pocztowego.

Tekst - Piotr Rozenek

Zdjęcia - Fotopolska.eu

 

 

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet