| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kościół staroluterański w Strzelinie

proszę czekać...

27 października 1861 roku został poświęcony i oddany do użytku wiernych nowy kościół w Strzelinie. Nowa świątynia należała do wspólnoty staroluterańskiej istniejącej w tym mieście już wiele lat. W ten sposób wzbogacona została, bardzo różnorodna, mozaika wyznaniowa strzelińskiego społeczeństwa, a układ urbanistyczny miasta zyskał nową reprezentacyjną budowlę.

Staroluteranie, jako wspólnota religijna, wyłonili się w Królestwie Pruskim po 1817 roku, jako wyraz protestu niektórych środowisk luterańskich wobec polityki króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który zdecydował o połączeniu wyznawców luteranizmu i kalwinizmu w jeden centralnie zarządzany Kościół Ewangelicko-Unijny. Zwolennicy tradycyjnego odczytywania nauki Marcina Lutra kontestujący unię z wyznawcami kalwinizmu, założyli w 1830 roku nowa gminę wyznaniową nazywana potocznie staroluteranami. Jej tworca byl profesor teologii Uniwersytetu Wrocławskiego Johann Gottfried Scheibel.

Początkowo spotkało sie to z ostrym przeciwdzialaniem ze strony władz pruskich. Staroluteranie podlegali wręcz prześladowaniom, z czasem jednak nowy król pruski Fryderyk Wilhelm IV wydał zgodę na swobowę ich kultu. Poskutkowało to zwolaniem do Wrocławia w 1841 roku synodu generalnego, na którym powołano do życia Kościół Ewangelicko-Luterański zrzeszający staroluteran. Władze pruskie zarejestrowały nowa organizację cztery lata później. Stało się to sygnałem do tworzenia nowych gmin wyznaniowych. W krótkim czasie powstało ich na Śląsku 21. Najbliżej Strzelina taka gmina powstała w Samborowiczkach. Legalna działalność nowego kościoła otworzyła drogę do wznoszenia nowych świątyń.

Strzeliński kościół staroluterański zbudowany został u podnóża Góry Parkowej, poniżej jej wschodniego zbocza, wzdłuż dzisiejszej ul. Staromiejskiej w sąsiedztwie ul. Krótkiej. Byl to kościół jednonawowy o prostej, surowej architekturze nawiązujący do upowszechnionego wówczas stylu neogotyckiego, z wieżą wkomponowaną w północną fasadę.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, w latach 1884-87, wybudowany został gmach, w którym siedzibę znalazła plebania. Budynek istnieje do dziś przy ul. Staromiejskiej 12.

Gmach kościoła staroluterańskiego niestety nie przetrwał do naszych czasow. Został zniszczony w 1945 roku, a właściwie po 1945 roku. Podzielił los innego kościoła ewangelickiego pw. św. Michała. Kiedy po II wojnie światowej zabrakło w Strzelinie chrześcijan wyznania ewangelickiego, ich dawne świątynie popadły w ruinę i zostały zdewastowane, a następnie rozebrane. Ostatni ślad po kościele staroluterańskim przy ul. Staromiejskiej zniknął z powierzchni ziemi w latach 70-tych XX wieku. Jak wynika jednak z relacji świadków, losy obu wymienionych świątyń nia przebiegały identycznie. W ostatnich dniach wojny wieża kościoła św. Michała podobnie jak wieże ratusza i kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. zostały wysadzone w powietrze przez Niemców za pomocą materiałów wybuchowych. Wieża kościoła staroluterańskiego także została zaminowana jednak z niewiadomych powodów do wybuchu nie doszło. Jest to jedna z niewyjaśnionych zagadek ostatnich dni wojny w Strzelinie. Niestety, później kościół został spalony, podobnie jak większość zabudowań strzelińskiej starówki, a w dalszej kolejności zrujnowany.

Podobnie jak inne wspólnoty religijne, także staroluteranie założyli swój cmentarz. Miało to miejsce w 1885 roku na północno-zachodnim stoku Góry Szańcowej, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, nazywanego potocznie przez Strzelinian cmentarzem czeskim (dzisiejsza ul. Kazimierza Pułaskiego). Dla kronikarskiego obowiązku należy dodać, że w tej okolicy istniał jeszcze jeden cmentarz należący do wspólnoty religijnej adwentystów. Zostal zlikwidowany przed założeniem "Osiedla na Skarpie".

 

Tekst - Piotr Rozenek

Zdjęcia - Fotopolska.eu

 

 

 

 

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet