|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
22 września 1939 , Oficerowie sowiecki i niemiecki podczas rozmowy w Brześciu.Skomentuj zdjęcie |
11 pobrań 22962 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Kavikvs Obiekty widoczne na zdjęciu Brześć nad Bugiem - zdjęcia niezidentyfikowane więcej zdjęć (158) Zbudowano: 1939.09. Spotkanie i wspólna parada wojsk niemieckich i sowieckich w Brześciu nad Bugiem, która odbyła się dnia 22 września 1939 r. były symbolicznym zwieńczeniem wcześniejszych ustaleń Paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczącym zajęcia i podziału ziem polskich. Zgodnie z postanowieniami paktu, Brześć - zajęty wcześniej przez Niemców - miał przejść pod administrację sowiecką. Według wstępnego porozumienia, żołnierze niemieccy i radzieccy mieli przemaszerować przed swoimi dowódcami, po defiladzie miała nastąpić zmiana flagi, oraz miały być odegrane hymny Niemiec i ZSRR. Trwająca ok 45 min. parada odbyła się na ulicy Unii Lubelskiej i rozpoczęła się o godzinie 16. Defiladę odebrali wspólnie obaj dowódcy: Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein na prowizorycznej trybunie ustawionej przed gmachem Poleskiego Urzędu Wojewódzkiego.. Po defiladzie i zakończeniu spotkania Niemcy wycofali się na zachodni brzeg Bugu, a Sowieci przejęli kontrolę nad miastem. |