Pałac hr. Orzelskich w Runowie należy odbudować. Pomimo upływu lat od podpalenia pałacu przez Rosjan i miejscowych komunistów w 1945 r. mury pałacowe nadal stoją. Zatem rekonstrukcja powinna się odbyć metodą plombowania, czyli uzupełniania brakujących fragmentów budowli. Ważne jest że zachowała się dokumentacja techniczna budowy pałacu, która pozwoli otworzyć ten jeden z największych zabytków pomorza i wielkopolski.Trzeba przypomnieć że w czasie Królestwa Polskiego bywali tu królowie Polski i Królowa Bona, która zrekonstruowała i rozbudowała więcborski zamek Jej wysokości kapelana biskupa krakowskiego Księcia Andrzeja Zebrzydowskiego. W czasach II RP bywał tu wielokrotnie Marszałek Piłsudski i Rydz Śmigły oraz Prezydent Ignacy Mościcki wraz z całym rządem i ówczesnymi Premierami II RP. W czasie okupacji hitlerowskiej w pałacu rezydował Herman Goering i Adolf Hitler wraz z najwyższymi władzami III Rzeszy. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Runowa w styczniu 1945 r. pałac został spalony przez Rosjan i miejscowych komunistów. Po wojnie w latach 70-tych były już środki na odbudowę pałacu które zdefraudowały komunistyczne władze więcborskie. Zamiast odbudować pałac odrestaurowano tylko stajnie pałacową, a za resztę pieniędzy więcborscy prominenci z PRL wybudowali sobie własne domy. Taka jest prawda, jako radny wojewódzki w Bydgoszczy widziałem te dokumenty na których jest napisane że pałac w Runowie został odbudowany, było to kolejne kłamstwo propagandy komunistycznej, która na kłamstwie budowała swój wizerunek. Ten pałac trzeba odbudować jak najszybciej.