starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Kresy Polska - mapy

1025 , Lata 985-1025. Polska za pierwszych Piastów. Atlas historyczny świata, s. 41. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 1974. Red. Odpowiedzialny Józef Wolski.

Skomentuj zdjęcie
Polska za Bolesława Chrobrego. Jest i Cieszyn.
2017-05-03 14:23:51 (9 lat temu)
Słowiańskie nazwy na terenie dawnego DDR - u, a na obecnej Ukrainie wciąż jeszcze byli Chorwaci?Z tego co wiem to już byli na południu, zorganizowali się już wtedy w swoje pierwsze królestwo, pobite pózniej przez król węgierskie.
2017-05-03 18:14:35 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Wiek VII, na terenie dzisiejszych Niemiec jeszcze są Zachodni Słowianie. Od morza Bałtyckiego, konkretnie wyspy Rugia w dół - Obodrzyce, Wieleci, po lewej Sasi i Królestwo Franków, poniżej okolice Berlina - Łużyczanie, Serbowie, po prawej plemiona polskie, poniżej - Czesi, Morawianie, Słowacy, Chorutanie, Słowianie Panońscy. Adriatyk - Chorwaci, Serbowie. Nie wiem czy jasno to pokazałem, ale tak było, że plemiona słowiańskie parły w stronę Adriatyku.
2017-05-03 18:44:06 (9 lat temu)
cracusiac
+1 głosów:1
PRLowska mapa.
2017-05-03 18:49:11 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
do cracusiac: Nie.
2017-05-03 20:10:01 (9 lat temu)
cracusiac
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: 1974.
2017-05-03 20:10:57 (9 lat temu)
do cracusiac: 992.
2017-05-03 20:17:48 (9 lat temu)
cracusiac
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: Nie wiedzialem, ze juz w tamtych latach wydawano mapy z data 1974r.
2017-05-03 20:28:01 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+4 głosów:4
do cracusiac: Logika lubiących bawić się w kisielu :))))
2017-05-03 20:32:44 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-05-03 20:45:34 (9 lat temu)
cracusiac
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: Jak ktos nie zna sie na zartach to tak komentuje.
2017-05-03 21:02:50 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Chorwaci nie pasują w tym czasie i miejscu? Byłem w Chorwacji jeszcze przed jej wstąpieniem do UE. Privlaka jest miasteczkiem niezwykłym, bardzo ucierpiała przy rozpadzie Jugosławii. Była ostrzeliwana od morza przez Serbów.
Tam odnalazłem brakujące ogniwo. W kościele, gdzie w czasie nabożeństwa nagle dały głos stare kobiety, pojąłem wędrówkę Chorwatów. To była zwykła msza, poprzedzona świadectwem pewnego Chorwata, który pracował we Włoszech. Śpiew tych kobiet coś otworzył, ale na krótko, gdyż liturgia była najważniejsza. Później dały więcej do odczytania. Na końcu mszy kobiety odśpiewały pieśń, która niosła ze sobą całą wędrówkę od Bałtyku do Adriatyku. I nie z fabuły pieśni to wynikało, ale z języka, który pobrał wiele z tych przestojów w krainach na drodze ich exodusu. Nagrałem, mam. Na koniec ksiądz zaprezentował nowy chór. Szkoda. W kościołach też można odczytać wieki.
2017-05-03 22:10:27 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Zarówno Chorwaci, jak i Serbowie funkcjonowali w tamtych czasach w dwóch "zgrupowaniach" - stanowili już odrębne grupy, choć o wspólnych korzeniach. Z kolei według niektórych źródeł, tzw. Biali Chorwaci (ukraińscy) byli wspózałożycielami Rusi Kijowskiej.
2017-05-03 22:38:32 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do cracusiac: To jest mapa przeznaczona do celów dydaktycznych z różnymi uproszczeniami. Nie wchodzi również w niuanse i wątpliwości oraz spory naukowe. Dzisiejsze atlasy z mapami z tamtych lat wyglądają dokładnie tak samo, co więcej przed PRL-em też tak wyglądały, bo akurat historia wczesnej Słowiańszczyzny była już dokładnie zbadana. Czerwona propaganda akurat tutaj nie musiała na własne potrzeby nic zmieniać.
2017-05-03 22:50:19 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Wystarczyło przeczytać podpis pod zdjęciem;
...Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 1974...Chyba to czas PRLu.
Przy okazji odnosze wrażenie, ze niektórzy uważaja ze nie mam pojęcia o tym co było a co jest, stąd tez te dziwne "tłumaczenia" i "wyjaśnienia".
Przy okazji, jeżeli wiadomo, że jest to wydawnictwo z 1974 roku to skąd ta dziwna data ...Lata 1985-1992...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2017-05-04 05:54:45 (9 lat temu)
fantom
+2 głosów:2
do cracusiac: Domyślnym trzeba trochę być. Jedynki w dacie dopisał automat. Miało być 985-992.
2017-05-04 10:29:06 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do fantom: Dokładnie tak - zabłąkała się jedynka przed daty dodana przez automat. Dodatkowo skorygowałem górny zakres czasowy mapy, tj. 1025..
2017-05-04 10:34:45 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do cracusiac: Fakt, że niektórzy tak uważają nie bierze się znikąd - w świetle różnych wcześniejszych dyskusji uznałem takie wyjaśnienie za potrzebne.
2017-05-04 10:36:46 (9 lat temu)
do fantom: System w ogóle nie chce przyjąć trzycyfrowego roku, stąd "na roboczo" zaznaczyłem górną datę zakresu czasowego mapy.
2017-05-04 10:45:06 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Komu? Ja się uczyłem z tych map, nawet wcześniej wydawanych, bo w latach 60tych, więc wszelkie wyjaśnianie i pouczanie uważam za zbędne.
2017-05-04 10:45:26 (9 lat temu)
do fantom: Ja się nie domyślam, pisze jak jest. Ale jak widzę są niektórzy, którzy myślą na zapas i usiłują myśleć za innych.
2017-05-04 10:48:11 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+4 głosów:4
do cracusiac: To w takim razie jaśniej artykułuj swoje myśli, bo wypowiedź "prlowska mapa" zostało odebrane przez Kolegę Wacława(i nie tylko przez Niego) jako złośliwa uwaga. Można było odrobinę się wysilić i wyjaśnić w czym problem, który - jak się okazało - był natury technicznej.
2017-05-04 14:49:31 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Po prostu niektórzy myślą za dużo i niepotrzebnie oraz wyszukują rzeczy, których nie ma.Tak przy okazji, w czym myliłem się pisząc PRLowska mapa?
2017-05-04 15:42:59 (9 lat temu)
† Andrzej Mastalerz
+1 głosów:1
Ciekawe jak wygląda taka mapa w podręcznikach innych krajów.
2017-05-04 16:27:45 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Dziękuję za merytoryczne wpisy :)
2017-05-04 16:34:20 (9 lat temu)
do cracusiac: Tym pytaniem potwierdzasz, że moje wyjaśnienie wyżej było na miejscu. Powtarzam zatem: mapy przedstawiające tamten okres w swoim kształcie i opisie nie odbiegały od map wydawanych zarówno przed, jaki po PRL. Określenie "prl-owska" można było odczytać jako epitet sugerujący, że mapa coś przekłamuje na użytek propagandowy .
2017-05-04 17:07:39 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Nie mysl za duzo bo od tego moze bolec glowa. Chyba masz problemy ze zrozumieniem tego co pisze i doszukiwac sie tam czegos czego tam nie ma.
2017-05-04 17:31:50 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+4 głosów:4
do cracusiac: Chłopie - po raz koleny się powtwierdza, że masz problem z artykułowaniem swoich myśli. Tu nie chodzi o mnie, tylko o to jak Twoją uwagę odebrał Kolega Wacław - ja Ci dodatkowo wyjaśniłem przyczyny takiego odbioru. Brak autorefleksji to jest tylko Twój problem.
2017-05-05 11:06:09 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: Takie sytuacje mają swoje plusy :) - odświeżyłem sobie pozycję dot. wczesnej słowiańszczyzny. Z tymi Białymi Chorwatami - bardzo ciekawa historia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-05-05 11:18:53 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+3 głosów:3
do zygmunt_ra: Logika, czyli królowa nauk - podstawowe narzędzie wnioskowania. Jesteś naprawdę z nią zaprzyjaźniony. Za przyjaźń z logiką! :)
2017-05-05 12:02:39 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Mnie nie chodzi co "kolega" odebral, chodzi o to co napisalem a co mnie sie imputuje. Jasno WYRAZILEM sie "PRLowska mapa" i to tyle. Reszta tylko kiepski pomyslunek jakiegos "kolegi".
2017-05-05 13:20:10 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Dajcie "se" po dziubku z "ra".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2017-05-05 13:20:54 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+3 głosów:3
do cracusiac: Po pierwsze: nie wyraziłeś się jasno, choć Ci się tak wydaje.
Po drugie: Jeśli masz podejście do otoczenia adekwatne do poziomu jaskiniowca, to jest Twój wybór. Niestety należy jednak ponosić konsekwencje swoich wyborów.
2017-05-05 17:32:35 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+3 głosów:3
do cracusiac: Ten post o "dzióbkach" to jeden z tych objawów - w mentalności jaskiniowca nie mieści się możliwość wymiany myśli z przekazem pozytywnym.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-05-05 17:44:51 (9 lat temu)
cracusiac
+2 głosów:2
do zygmunt_ra: Moge jedynie podziwiac genialnosc "kolegow" z FP, ktorzy WIEDZA lepiej ode mnie co przekazalem w podpisie pod zamieszczona mapa. Napadliscie mnie bez powodu, tylko dlatego ze nie spodobal sie wedlug Was mój komentarz.
Nazwales mnie jaskiniowcem, a jak ja mam Was okreslic?
2017-05-05 19:16:13 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do cracusiac: OK - rozrysowuję zatem:
1. Nikt nie mówi, że wie lepiej od Ciebie co chciałeś przekazać - wyjaśniłem Ci tylko dlaczego Twoja wypowiedź była odebrana jako złośliwa.
2. Nie nazwałem Cię jaskiniowcem, tylko użyłem adekwatnego słowa obrazującego Twoje podejście do rozmówcy -
masz totalnie gdzieś, jak Twoje wypowiedzi są odbierane. Człowiek z epoki kamienia raczej nie był przodownikiem w dziedzinie analizy odbioru własnych wypowiedzi.
2017-05-05 22:13:08 (9 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do † Andrzej Mastalerz: No..Czechy wtedy niebyly aź tak wielkie...zreśta chdodzilo wtedy o wielky kryzis w panowaniu Przemyśldów(?) Přemyslovců...Wiec owczesne "przylaczenie" naszych terenów do Polski bylo troche mniejsze terenowo...Tylko dzieky tmu, źe owczesny król i cesarz rzymski Otton III. sie troche bal wzmagajacej moci Piastowców na wschodzie, sie Przemyśldowie utrzymaly u wladzy...kaźda taka mapa jest raczej tylko pokazem do porównania z obecnymy terenami...Jedno jest pewne...ciekawa dikusia sie tu potoczila...:-)
2017-05-06 07:03:52 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: W porzadku, przyjmje ze wiecie lepiej ode mnie co myslalem dokonujac tego wpisu. Szczegolnie dotyczy to "ra" co widac podczas calej hehe "dyskusji". Przyjmuje tez ze obrazasz mnie swoimi wpisami.
2017-05-06 07:24:04 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do cracusiac: Mogę tylko wspólczuć, ale jak pisałem wyżej... należy ponosić konsekwencje własnych wyborów.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-05-06 11:21:40 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do vetinari: Małe sprostowanie - to już się działo po śmierci Ottona III, tj. za jego następcy Henryka II Świętego. Wadą tej mapy jest duży rozrzut czasowy w okresie, gdzie była duża dynamika zmian granic. Właściwie to nie były zmiany granic w dzisiejszym rozumieniu, ale zdobywanie zwierzchnictwa nad poszczególnymi ziemiami i ich lokalnymi władcami, którzy składali hołd temu, lub tamtemu władcy. Tak było też z Czechami, gdzie krótko panował Bolesław Chrobry a te granice, oczywiście mocno umowne.
2017-05-06 11:30:19 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Mój błąd. Za późno zorientowałem się, ze wdałem się niepotrzebnie w dyskusje z osobnikiem który nadal wie lepiej ode mnie co myślałem dokonując wpisu pod zdjęciem mapy z czasów PRLu. No trudno, nauczka na przyszłość..
2017-05-06 12:08:30 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
+2 głosów:2
Nie wiem dlaczego pomyślalem o królu Hiszpanii ;)
2017-05-06 14:00:43 (9 lat temu)
do cracusiac: Możesz z niespożytym uporem w nieskończoność powtarzać, że 2x2=5 i ani ja, ani nikt inny nic na to nie poradzi.
2017-05-06 16:29:18 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Dobreeee ;-)
2017-05-06 19:40:31 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
Na stronie od 2009 czerwiec
17 lat 0 miesięcy 1 dzień
Dodane: 3 maja 2017, godz. 14:18:27
Autor zdjęcia: Wacław Grabkowski
Rozmiar: 1900px x 1360px
28 pobrań
19479 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wacław Grabkowski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Polska - mapy
więcej zdjęć (196)