starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. kujawsko-pomorskie Toruń Mapy i plany

sierpień 1982 , Plan Torunia aktualizowany na sierpień 1982 r. W lewym dolnym rogu mapka Starego Miasta z wykazem zaznaczonych 71 zabytków. Widoczny m.in. jeszcze brak osiedla "Na Skarpie", Utrwalony także jeszcze stary układ sieci tramwajowej przed likwidacją linii do Dworca Głównego i na Chełmińskie Przedmieście. Z kolei nie ma jeszcze łącznika wzdłuż Kraszewskiego, Czerwonej Drogi i Odrodzenia oraz torowiska wzdłuż ul. Wschodniej.

Skomentuj zdjęcie
Nawiasem mówiąc dziwna rzecz z tym planem, bo Wisła skręca na południe zaraz za Mostem kolejowym a jak wiadomo obecny Most gen. E. Rapackiej znajduje się mniej więcej na poziomie Wschodniej. Jak widać nie przywiązywano wówczas chyba specjalnej wagi do biegu rzek a koncentrowano się bardziej na przebiegu ulic :).... chyba, że zmieniano bieg Wisły w międzyczasie?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-05-27 16:53:52 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: To całkiem normalne w tamtych czasach. U nas we wrocku niektóre ulice zmieniały bieg, linii kolejowych nie dało rasdy ujrzeć.. no chyba że ktoś zerknął po przylegających do torowiska ulicach - takim wieloletnim przykłądem jest obwodnica Brochów-Stadion. W Innym miejscu- rok 1986 most Swojczycki zamienia się na kolejnej stronie w mosty Chrobrego.
2017-05-27 19:15:03 (9 lat temu)
Widzę, że ostał się kawałek toru - pamiątka po pętli przy dworcu Toruń Główny
2017-05-27 20:54:01 (9 lat temu)
do Neo[EZN]: ... i jest też tor na Szosie Chełmińskiej i to nawet z mijanką
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek
2017-05-27 20:59:48 (9 lat temu)
do esski : No tak właściwie w tamtych czasach część "deformacji" na mapach brała się w związku z wytycznymi "antyszpiegowskimi" a część ze zwykłego niedbalstwa: choćby faktycznie wrocławski przykład z magistralą towarową. Ale te mapy są cenne z uwagi na możliwość szybkiego odnalezienia starych nazw ulic obowiązujących w czasie PRL. Np. w Toruniu Julian Nowicki - młody komunista (zastrzelony podobno przez tajniaka - policjanta, ale biorąc pod uwagę ówczesne realia mógł to być któryś z jego towarzyszy) był patronem większego odcinka Szosy Chełmińskiej. Jak się okazuje miał nawet swój monument przy dzisiejszej alei Solidarności (w tej części też d. J. Nowickiego). vide:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2017-05-27 21:40:33 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Część tego torowiska na Szosie Chełmińskiej już zniknęła a część jeszcze chyba "drzemie" pod asfaltem. Udało mi się swego czasu jeszcze sfocić te pozostałości i wrzucić na stronę. Jeśli chodzi o ślady po infrastrukturze przy dworcu - dobry moment na pogrzebanie w archiwach, coś postaram się dzisiaj wrzucić.
2017-05-27 21:44:42 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Świetnie bo na GSV niewiele widać - ominęli uliczki przy dworcu z wyjątkiem tego fragmentu do którego podałem link... Zastanawiam się czy coś się ostało po tej pętli...
2017-05-27 22:09:02 (9 lat temu)
zygmunt_ra
Na stronie od 2004 wrzesień
21 lat 9 miesięcy 25 dni
Dodane: 27 maja 2017, godz. 16:30:44
Autor: PPWK Warszawa-Wrocław 1982 ... więcej (1)
Rozmiar: 6449px x 5207px
40 pobrań
6693 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia zygmunt_ra
Obiekty widoczne na zdjęciu
Mapy i plany
więcej zdjęć (33)