starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. lubelskie Lublin Śródmieście ul. Staszica Stanisława, ks. Pałac Potockich

Lata 1939-1944 , Posterunek granatowej policji. Widok z ul. Radziwiłłowskiej dawnego pałacu Potockich. Po lewej kamienica Radziwiłłowska 1.

Skomentuj zdjęcie
Wincenty Miros
+1 głosów:1
Widok z ul. Radziwiłłowskiej dawnego pałacu Potockich. Po lewej kamienica Radziwiłłowska 1.
2017-06-20 11:23:30 (9 lat temu)
do Wincenty Miros: Dziękuję.
2017-06-20 16:06:47 (9 lat temu)
Wincenty Miros
+1 głosów:1
Po prawej stronie narożnik sali kina Corso.
2017-06-25 15:46:28 (9 lat temu)
Soravia
Na stronie od 2014 styczeń
12 lat 5 miesięcy 25 dni
Dodane: 18 czerwca 2017, godz. 22:38:05
Aktualizacja: 20 czerwca 2017, godz. 12:45:28
Rozmiar: 1800px x 1325px
16 pobrań
1769 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Soravia
Obiekty widoczne na zdjęciu
pałace
Pałac Potockich
więcej zdjęć (29)
Zbudowano: 1719,1754,1892
Dawniej: "Stary Kryminał", Komenda Policji Państwowej, Szkoła Zawodowa, MO
Zabytek: A/236 z 28.02.1967

Pałac Potockich - pałac w Lublinie wzniesiony w latach 1719-1734 dla starosty grabowieckiego Jerzego Potockiego. W 1747 roku odziedziczył go Eustachy Potocki i na jego polecenie w 1754 roku został przebudowany. O tym, jak wspaniale urządzony był pałac w końcu XVIII wieku, mówi zachowany (w Bibliotece im. H. Łopacińskiego) inwentarz z 1783 r. W okresie, z którego pochodzi inwentarz, Potoccy nie mieszkali już w Lublinie, gdyż około 1750 r. Eustachy Potocki przystąpił do budowy dla siebie wspaniałej rezydencji w Radzyniu Podlaskim wg planów Jakuba Fontany. Reprezentacyjny, piętrowy korpus środkowy i dwa boczne, parterowe skrzydła gospodarcze nadały obiektowi kształt podkowy, wewnątrz której urządzono ogród w stylu włoskim. W ostatnich latach XVIII wieku Potoccy ofiarowali pałac Rzeczypospolitej i wówczas obrócono go na siedzibę sądów ziemskich. W 1789 roku Jerzy Potocki podarował pałac Skarbowi Państwa na cele wojskowe. Początkowo mieściły się w nim koszary kawalerii narodowej, a po III rozbiorze Polski urządzono tu więzienie. Pałac pozbawiono wszelkich zdobień, a skrzydła boczne podwyższono o jedną kondygnację. Kiedy w 1826 roku więzienie przeniesiono na Zamek, pałac zajęła policja i wojsko rosyjskie. W 1826 roku pałac przebudowano na więzienie i wtedy też nadbudowano oficyny o piętro. W 1892 roku usunięto mansardowy barokowy dach i usunięto ganek oraz niedługo później usunięto arkady. W okresie międzywojennym mieściła się w nim Policja Państwowa, a później - do 1981 roku - Milicja Obywatelska. Do 2010 r był własnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2010 r. został oddany w zasób miasta. Obecnie własność prywatnej spółki.

 


Radziwiłłowska 1
więcej zdjęć (2)
ul. Staszica Stanisława, ks.
więcej zdjęć (259)
ul. Radziwiłłowska
więcej zdjęć (38)