starsze
Częstochowa - zdjęcia niezidentyfikowane
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Częstochowa Częstochowa - zdjęcia niezidentyfikowane

27 kwietnia 1930 , Wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Częstochowie. Powitanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego (x) przez prezydenta Częstochowy Romualda Jarmułowicza. Widoczny biskup Teodor Kubina i major Kazimierz Jurgielewicz (z prawej w mundurze).

Skomentuj zdjęcie
Wg. mnie to przed budynkiem ratusza - wschodnia elewacja na pl. Biegańskiego. Budynek w tle nie istnieje
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2019-10-04 20:15:31 (6 lat temu)
fantom
+1 głosów:1
do ylooC: Jest to raczej mało prawdopodobne.
2019-10-04 20:21:19 (6 lat temu)
4elza
+1 głosów:1
Wymiana. Też mi się wydaje, że to przed Ratuszem...
2022-10-28 05:57:51 (3 lata temu)
Po lekturze Gońca Częstochowskiego nr 98 z dn. 29 kwietnia 1930.



Prezydent był witany przez kilka komitetów. Po raz pierwszy na granicy powiatu. Potem prezydent Jarmułowicz witał prezydenta w otoczeniu członków Magistratu i Komitetu obywatelskiego przy bramie tryumfalnej ustawionej na granicy miasta "w Wyczerpach". Może są to zabudowania huty Szkła, albo gdzieś przy stacji Aniołów, albo...sam nie wiem. Zastanawia mnie obecność Kubiny na zdjęciu, bo według przekazu witał on prezydenta na Nowym Rynku (Plac Daszyńskiego) "u wylotu I Alei". Znów na Nowym Rynku oprócz Kubiny był obecny rabin Nachum Asz (tu słabej jakości zdjęcie więc to nie jest Plac Daszyńskiego. Jeśli chodzi o uroczystość pożegnania to odbyły się one prawdopodobnie przy Katedrze Św. Rodziny, skąd prezydent Mościcki odjechał do Spały.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: znów literówka
2025-02-08 23:23:48 (rok temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Marcin Bajor: Datę zdjęcia z rabinem trzeba sprawdzić. Na stronie 17
pod tym zdjęciem jest podpis mówiący o roku 1932 (czyli o wizycie 14 VIII 1932 r.).
2025-07-27 17:22:14 (11 miesięcy temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
Może ta sama dziewczynka (czapeczka, buciki z paseczkiem, na naszym zdjęciu po prawej od cylindra):
2025-07-27 19:09:53 (11 miesięcy temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Krzyś_: Przy okazji krótki film z tej wizyty:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Lit.
2025-07-27 19:18:02 (11 miesięcy temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
Czy to możliwe, że widać ten budynek:

?
2025-07-27 22:02:01 (11 miesięcy temu)
do Krzyś_: Nie znałem tego zdjęcia spod Jasnej Góry. To, co mi pasuje porównując oba, to również policjant (?), który salutuje prezydentowi. Ma 3 medale - krzyż i dwa okrągłe. Wydaje się, że to jest ta sama osoba, która stoi na przedłużeniu lewej krawędzi prawej kolumny na Twoim zdjęciu.
Oba zdjęcia pochodzą z tego samego wydarzenia z kwietnia 1930 roku. W 1932 prezydent był sierpniu i wydaje się, że byłoby trochę za ciepło ludziom tak ubranym :) Na Twoim zdjęciu widać również uczennice Szkoły Przemysłu Ludowego, które trzymają kilim z orłem. Wg relacji taki kilim został wręczony prezydentowi w 1930. (
Jeśli chodzi o budynek, to po wojnie wyglądał on tak

Okna mogą pasować. Nie pasuje natomiast elewacja oraz parter. Na zdjęciu z prezydentem widać również zabudowania na dalszym planie. Jeśli spojrzymy na mapy, czy też na starsze zdjęcie

widać, że ten budynek stoi samotnie. Do tego elewacja jest jasna na zdjęciu po wojnie, jak również na zdjęciu, gdy drzewa w alejach były jeszcze małe, a na zdjęciu z prezydentem wydaje się ceglana lub kamienna.
2025-08-19 13:17:47 (10 miesięcy temu)
Marcin Bajor
+1 głosów:1
do Krzyś_: Można też spojrzeć na to zdjęcie z 1939, gdzie widać, że ten budynek stoi samotnie. Nie ma również przed nim drzew.
2025-08-19 13:49:10 (10 miesięcy temu)
Soravia
Na stronie od 2014 styczeń
12 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 1 sierpnia 2017, godz. 21:45:28
Rozmiar: 1900px x 1377px
15 pobrań
2218 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Soravia
Obiekty widoczne na zdjęciu