starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 5.75

Kresy Morze Bałtyckie

1977 , "Stefan Batory" na Bałtyku.

Skomentuj zdjęcie
zuf
Pawulon jest autorem obiektu?
Przypisz plaże do niego. I może jeszcze latarnie. Hm? :)
2010-06-01 23:12:42 (16 lat temu)
do zuf: Też o tym myślałem :) Plaże, porty i latarnie. Mola w sumie też :))
2010-06-01 23:13:40 (16 lat temu)
zuf
do Neo[EZN]: Choć mam wątpliwości nad sensem istanienia takiego obiektu. Mija się to z tematyką strony. Nawet odpowiedniego obiektu nie ma. Morze jako staw ?!? Bez sensu...
2010-06-01 23:38:00 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: Flotę można przypisać.
2010-06-02 00:44:01 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Plaże, porty, mola i latarnie zawsze leżą na terenie jakiejś miejscowości i do niej powinny być przypisane. Oczywiście jeśli widać na takiej fotce Bałtyk to trzeba go również dopisać, ale podciągnięcie takich obiektów pod Bałtyk (jako obiekt główny) jest chyba nieporozumieniem. Przecież port czy latarnia ma adres, np. Kołobrzeg ul. Portowa 2, a nie Bałtyk wys. Kołobrzeg ;-) Co do sensu istnienia takiego obiektu, swoje zdanie wyraziłem tworząc go (na prośbę kol. Teresy - TW40).
2010-06-02 10:23:06 (16 lat temu)
do pawulon: Ale przecież nikt nie każe odpisywać obiektów od ich macierzystych miejsc. Po to zrobiłem możliwość kontrolowania obiektów - matek, żeby móc robić takie przypisania ogólnopolskie :)
2010-06-02 10:25:24 (16 lat temu)
zuf
do pawulon: Zadziwiasz mnie pawulon :O
2010-06-02 10:39:13 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Widocznie coś źle zrozumiałem :)
2010-06-02 10:42:44 (16 lat temu)
do zuf: Czym Cię tak zadziwiam Zufie ;-)
2010-06-02 10:44:10 (16 lat temu)
zuf
do pawulon: Zadziwił mnie twój tok rozumowania odnośnie przypisania do morza latarni, plaż itd. Dla mnie to kolejny dowód, że coś co jest oczywiste dla niektórych inni mogą zrozumieć to inaczej. A co najlepsze nawet osoby z takim stażem na stronie jak Ty, które, jak mi się wydawało, myślą tak samo jak reszta wyjadaczy. Zresztą nie ważne. Mogłeś nie zrozumieć i to mnie w sumie dziwi. Ja za Chiny bym na to nie wpadł :)
Co do sensu istnienia obiektu to ma on swoje \"za\". Ale, te \"za\" , nie mają takiej mocy, żeby mnie przekonać nad sensem istnienia obiektu \"Morze Bałtyckie\". Widzę raczej więcej problemów związanych z tym w przyszłości, nie mówiąc już o braku związku z tematyką strony. Argumenty pawulonie. Argumenty a przyznam Ci rację :)
2010-06-02 14:25:33 (16 lat temu)
do zuf: Skoro mamy góry i rzeki to Bałtyk moim zdaniem też powinien być ale oczywiście z umiarem i będziemy pilnować żeby nie pojawiło się 100 zdjęć morza i kawałka plaży (i jeszcze statków - a te to już są moim zdaniem poza tematem strony).

Dlatego moim zdaniem ten obiekt jest zrobiony głównie po to aby móc w jednym miejscu zgromadzić porty, latarnie i plaże - czyli całą tą nadmorską \"infrastrukturę\".
2010-06-02 15:21:55 (16 lat temu)
zuf
do Neo[EZN]: Dokładnie tak samo podeszłem do sprawy. I tu stanę w obronie gór bo w górach są schroniska, wieże widokowe, leśniczówki i kościoły (Ślęża). A na morzu? Sopockie molo?
Zobaczycie, że skończy się to właśnie 100 zdjęć fal uderzających o piaszczystą plażę na tle zachodzącego słońca. I nie wytłumaczysz delikwentowi dlaczego jego zdjęcie wylatuje ze strony. Przecież jest obiekt \"Morze Bałtyckie\". On ma prawo dodać serie zdjęć morza z Latarni w Niechorzu.
Według mnie jest to niebezpieczny krok, który w przyszłości będzie tylko powodował nieporozumienia. Na terenie kraju jest wystarczająca ilość budynków wszelkiej maści do fotografowania. Nie ma potrzeby rozszerzać strony na plaże, statki i o zgrozo, niebieskie wody Bałtyku.
2010-06-02 15:38:58 (16 lat temu)
do zuf: To wystarczy dać ogłoszenie złotemi zgłoskami w opisie obiektu - na samym początku, że nie dodajemy zdjęć morza - to w razie gdyby tych fotek zaczęło robić się za dużo.
2010-06-02 15:46:05 (16 lat temu)
Tereniu, zlikwiduj obiekt Bałtyk i zapisz Batorego do Portu Gdynia, może zrobi się cisza na morzu :)
2010-06-02 17:27:56 (16 lat temu)
do wito,: He, he. A mówiłem Tereni że będzie burza (na morzu) ;-)) Ale tak poważnie, to argumenty Neo mnie przekonują i poprzypisywałem już plaże i latarnie. W najbliższym czasie poprzypisuję również porty i mola. Co do zastrzeżeń Zufa i stwierdzenia że na morzu nic nie ma, to gdzie znajdują się wyspy Wolin i Uznam, nie wspominając o innych mniejszych.
2010-06-02 17:42:37 (16 lat temu)
zuf
do pawulon: Nie ma innych mniejszych. A i Uznam to Polska ma i tak maciupeńki fragment. A Wioli to można np. dopisać do Regionu Zachodniopomorskiego.
Ale dobra. Jak uważacie. Żeby potem nie było, że nie ostrzegałem :)
2010-06-02 19:01:34 (16 lat temu)
do : Mniejsze są, i to nawet kilka na Zalewie Szczecińskim, który tak jak Zatoka Gdańska należy do wód Bałtyku. Polecam mapu :)
2010-06-02 19:18:17 (16 lat temu)
 
(Teraz)
do zuf: No i trzeba mi było dodać zdjęcia wschodów i zachodów słonka na Bałtyku (z pokładu) dla postraszenia - od razu widać by było czym to grozi, hi. Fotki by się usunęło, obiekt zlikwidowało i byłby spokój.
2010-06-02 21:04:18 (16 lat temu)
zuf
do pawulon: A to ciekawe. O Wiolinie to każde dziecko wie. Ale o tych mniejszych się nie mówi. A są. Coś nowego się dowiedziałem... Ale i tak mnie to nie przekonuje i pomimo zalet takich jak np. możliwość zebrania wszystkich latarń do jednego worka, pozostanę wrogiem tego obiektu.
2010-06-02 21:15:28 (16 lat temu)
do Danuta B.: Proponuje jeszcze utworzyć obiekt \"przestrzeń powietrzna nad Polską\", bo mam kilka zdjęć z fajnymi samolotami ... :)) Oraz \"Polskie Podziemie\" do którego przypiszemy wszystkie kopalnie .... Proponuję bacznie pilnować ten obiekt Morze Bałtyckie i jak wymknie się spod kontroli to go po prostu zlikwidujemy.
2010-06-02 21:20:46 (16 lat temu)
Ojej! Nie zaglądałam tu kilka dni a tu taka burzliwa dyskusja bez mojego udziału nad tym biednym \"Batorym\"...A to wszystko z tego powodu, że ktoś dopisał Bałtyk do Kołobrzegu no to gdzie ja mam się podziać z moimi zdjęciami? Wprowadzać innych w błąd i wpisywać pod Kołobrzeg??? A jak ktoś następny stworzy \"Bałtyk\" przy Dźwirzynie inny przy Pogorzelicy itd? Stąd mój pomysł by stworzyć JEDEN \"Bałtyk\". Niech może stanie się głównie poczekalnią dla tych zdjęć niezidentyfikowanych (pewnie dla niektórych \"na wieczne czasy\"...).Co ja poradzę, że czuję sentyment dla tych klimatów lat 50-tych i 60-tych (bo głównie o te pocztówki mi chodzi; \"Batorego\" usunąć!). Podziękowania dla Pawła za podjęte ryzyko a Naczelne Guru niech zadecyduje co dalej...
2010-06-03 14:25:40 (16 lat temu)
zuf
+1 głosów:1
Jak na razie cisza na morzu. Wygląda na to, że nie potrzebnie podniosłem alarm. Przepraszam i proszę o pokutę :) No, chyba że jutro na stronę zaloguje się jakiś marynarz :)
2010-11-30 13:04:26 (15 lat temu)
mamik
+2 głosów:2
do zuf: Groźba jest nadal realna bo pocztówek z widoczkiem kawałka plaży i fal Bałtyku nadrukowano stosy. Sam mam ze 30 i czekam tylko na dogodny moment ;-)
2010-11-30 13:10:01 (15 lat temu)
mar
do mamik: Ja też mam :)
2010-11-30 13:45:18 (15 lat temu)
TW40
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 9 dni
Dodane: 1 czerwca 2010, godz. 15:38:43
Źródło: Zbiory TW40
Rozmiar: 1100px x 778px
12 pobrań
10546 odsłon
5.75 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TW40
Obiekty widoczne na zdjęciu
Morze Bałtyckie
więcej zdjęć (39)
Dawniej: Ostsee, Baltic Sea
Morze Bałtyckie, Bałtyk – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w Europie północnej. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Beltsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód cieśnin duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.

Bałtyk nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, ponieważ ze wszystkich stron jest otoczony lądem, a z Morzem Północnym łączy go jedynie kilka płytkich cieśnin. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Oba morza leżą na tym samym szelfie kontynentalnym.

* Rozciągłość południkowa – ok. 1300 km
* Rozciągłość równoleżnikowa najszersza (przez Zatokę Fińską) – ok. 600 km
* Rozciągłość równoleżnikowa najwęższa (przez Zatokę Botnicką) – 100 km
* Rozciągłość równoleżnikowa poniżej Gotlandii – ok. 250 km

Powierzchnia Bałtyku wraz z Kattegatem wynosi ok. 415 266 km². Bez Kattegatu Bałtyk obejmuje 386 000 km². Powierzchnia zlewisk wynosi 1 721 238 km². Objętość morza wynosi 21 721 km³.

Średnia głębokość wynosi 52,3 m, maksymalna – 459 m (Głębia Landsort na północny zachód od Gotlandii). W Kattegacie głębokość maksymalna wynosi 109 m, ze średnią 24 m. Głębia położona najbliżej Polski – Głębia Gdańska – liczy 118 m.

Morze Bałtyckie dzieli się na 3 baseny:

* Basen Bornholmski o maksymalnym zagłębieniu 105 m
* Basen Gotlandzki o maksymalnym zagłębieniu 459 m
* Basen Botnicki o maksymalnym zagłębieniu 294 m

Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych (mezohalinowych) i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 7 ‰. Na ogół waha się w granicach od 2 do 12‰, choć zimą zasolenie nie przekracza 0,78% w Zatoce Gdańskiej. W Kattegacie i Skagerraku wynosi ok. 20‰, w Bełtach i Zatoce Kilońskiej ok. 15–17‰, przy polskich wybrzeżach ok. 7‰, w Zatoce Puckiej spada do 6,2‰, w Zalewie Wiślanym tylko 1–3‰, w Zatoce Fińskiej i Botnickiej spada do 2‰. Stosunkowo duże różnice zasolenia w Bałtyku występują w kierunku pionowym. Słona woda jako cięższa opada ku dnu basenu. Np. w basenie bornholmskim przy powierzchni wynosi ok. 7,5‰ a przy dnie, na głębokości 100 m sięga aż 15–18‰.

Do Morza Bałtyckiego wpływa około 250 rzek, z których największe to: Wisła, Odra, Newa, Kemi, Niemen, Lule, Gota, Ångerman i Dźwina. Wody te parują w podobnym tempie, jak woda akwenu, do którego należy zlewisko.

Niskie zasolenie Bałtyku spowodowane jest względnie niskimi temperaturami i związanym z tym mniejszym tempem parowania wody w obszarze szerokości geograficznych akwenu. Przykładem morza, w którym parowanie jest bardzo intensywne i zwiększa zasolenie do ok. 40‰, jest Morze Śródziemne, jak we wszystkich wodach tego zakresu szerokości geograficznej.

Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego. Liczy około 12.000 lat. W swoim rozwoju przechodziło kilka faz, kształtując się na obszarze pierwotnego lądu zwanego Fennoskandią (prawdopodobnie w starej dolinie hipotetycznej eoceńskiej rzeki Eridan). Niekiedy traciło kontakt z oceanem, stając się olbrzymim jeziorem.

* Bałtyckie Jezioro Lodowe, 12.000–10.000 lat temu
* Morze Yoldiowe, 10.000–9.000 lat temu
* Jezioro Ancylusowe, 9.000–8.000 lat temu
* Morze Litorynowe, 8.000–4.000 lat temu
* Morze Mya 4.000 lat temu – do dziś

Historyczne nazwy:

* Barbarum fretum
* Morze Swebów, łac. Mare Suebicum; Tacyt I. wiek
* Ocean Sarmacki Klaudiusz Ptolemeusz, Geografia. III. 5.1,
* Zatoka Wenedzka II w. n.e. (południowa lub część Bałtyku), Ptolomeusz.
* Ostsea, IX. wiek, Wulfstan podróżnik anglosaski
* Morze Rusów - Waregów; VIII-XI, kronikarze arabscy Al-Biruni, Masudi
* Ostarsalt - rocznik frankoński
* Morze Otaczające, Ibrahim ibn Jakub 965
* Bałtyk, sinus Balticus; pierwsza wzmianka z drugiej połowy XI. w. autorstwa Adama z Bremy
* Morze Waregów, Nestor (1115);

Obecna nazwa morza w różnych językach jest albo określeniem zależnym od położenia – morze wschodnie lub morze zachodnie, albo wariantem występującej również w języku polskim nazwy bałtyckie:

* w językach germańskich prócz angielskiego jest to morze wschodnie: w duńskim (Østersøen), niderlandzkim (Oostzee), niemieckim (Ostsee), norweskim (Østersjøen) i szwedzkim (Östersjön);
* w językach estońskim i fińskim nazwa morza zależy od położenia geograficznego względem Zat. Fińskiej: dla Estończyków jest to morze zachodnie (Läänemeri), a dla Finów – morze wschodnie (Itämeri);
* bałtycki w różnych wariantach językowych występuje, prócz polskiego, w angielskim (Baltic Sea), łacińskim (Mare Balticum), francuskim (Mer Baltique), włoskim (Mare Baltico), rumuńskim (Marea Baltică), hiszpańskim i portugalskim (Mar Báltico), kaszubskim (Bôłt), czeskim (Baltské moře), rosyjskim (Балтийское море, Балтика), łotewskim (Baltijas jūra), węgierskim (Balti-tenger) i litewskim (Baltijos jūra).

Na Bałtyku znajdują się następujące wyspy:

* Abruka (Estonia)
* Alandzkie, Wyspy (Finlandia)
o Fasta Åland
* Angeson (Szwecja)
* Bergo (Finlandia)
* Bjorko (Finlandia)
* Blå Jungfrun (Szwecja)
* Bornholm (Dania)
* Fårö (Szwecja)
* Fehmarn (Niemcy)
* Gotlandia (Szwecja)
* Gotska Sandön (Szwecja)
* Graso (Szwecja)
* Hailuoto (Finlandia)
* Harnon (Szwecja)
* Hemson (Szwecja)
* Hiuma (Estonia)
* Holmon (Szwecja)
* Kassari (Estonia)
* Kemiönsaari (Finlandia)
* Kihnu (Estonia)
* Kimiuo (Finlandia)
* Kuttsalo (Finlandia)
* Lilla Karlsö (Szwecja)
* Manilaid (Estonia)
* Muhu (Estonia)
* Olandia (Szwecja)
* Poel (Niemcy)
* Raippaluto (Finlandia)
* Rugia (Niemcy)
* Ruhnu (Estonia)
* Sandskar(Szwecja)
* Sarema (Estonia)
* Singo (Szwecja)
* Sztokholmski, Archipelag (Szwecja)
o Värmdön
* Uznam (Polska,Niemcy)
* Valassaaret (Finlandia)
* Vormsi (Estonia)
* Wolin (Polska)

Info za [ Wikipedia]