|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
26 sierpnia 2017 , Skansen na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża. |
Ale to jest przecieź system przeciwlotniczy z statków wojenych, dla czego jest na tym podwoźu ? Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: correct :-) 2017-08-29 16:34:40 (8 lat temu)
do vetinari: Podejrzewam, że chodzi tu o wyeksponowanie armaty - na czymś musieli ją posadowić. 2017-08-29 16:53:27 (8 lat temu)
do vetinari: Bezzałogowa, zdalnie sterowana radarem artyleryjskim (także ręcznie !) wieża z dwiema armatami przeciwlotniczymi NN-30. Pierwsza, w pełni automatyczna armata okrętowa prod. ZSRR , skonstruowana w 1957 roku - na uzbrojenie weszła w 1962 roku. Ostatnim polskim okrętem uzbrojonym w AK-230 był ORP WODNIK. 2017-08-29 17:13:21 (8 lat temu)
Tajemnica podwozia wyjaśniona :) - armata przeciwlotnicza zamontowana na kołowej podstawie technicznej do strzelań testowych - ostatniej takiej zachowanej na terenie Polski :))) 2017-08-29 17:34:08 (8 lat temu)
do legion: Dziekuje, teraz rozumiem. Jako "środkoladawy szczur" mam lekkie zboczenie na marynarke wojenna i jej urbrojenie. Moźe kiedyś tam przyjade i zobacze osobiścze, narazie mi twoje zdjiecia zastepuja to marzenie. Dziekuje :-) Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: correct :-) 2017-08-29 17:52:04 (8 lat temu)
do vetinari: Przyjedziesz na pewno ! Półwysep Helski militariami "stoi" :-) 2017-08-29 18:34:12 (8 lat temu)
do legion: Tak Veti, tak tam jest - musisz koniecznie to zobaczyć ! 2017-08-29 20:40:04 (8 lat temu)
do legion: No chyba jesteś jednym z najlepszych specjalistów w tym temacie! 2017-08-29 20:56:57 (8 lat temu)
do trz (tedesse): Jeżeli chodzi o "opisówkę" zdjęć to ktoś kiedyś wymyślił tablice informujące (opisowe), które są wystawiane w muzeach prawie przed każdym eksponatem - ja tylko staram się umiejętnie z tego dobrodziejstwa korzystać i dzielić się informacjami z innymi. A co się tyczy obiektów militarnych (schronów, bunkrów) to faktycznie jest to moim hobby i tego nie da się ukryć :) 2017-08-29 22:12:29 (8 lat temu)
do legion: Poźyjemy, zobaczymy...napewno bym chcial, ale musie zawsie kombinowacz wiecej faktorów w nyszych wyjazdach na pomorze. Najwaźniejsia jest wizyta u teśczów...i potym moje "marudzenia"....:-) 2017-08-30 10:26:31 (8 lat temu)
do vetinari: Koniecznie zmień kolejność - najpierw Twoje "marudzenia" a wizyta u teściów na samym końcu :-) 2017-08-30 13:46:44 (8 lat temu)
|
|
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 14 dni |
Ekspozycja armat i wielkokalibrowych karabinów maszynowych użytkowanych w Marynarce Wojennej.
Muzeum Obrony Wybrzeża - w Helu otwarte w roku 2006 eksponuje swoje wystawy w dwu ogromnych, wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". Zainstalowane tu na krótko (przeniesione po oddaniu strzałów próbnych do Francji) trzy działa kalibru 406 mm (co odpowiada kalibrowi 16 cali), wykonane dla planowanych przed wybuchem wojny niemieckich pancerników typu "H".
Działa kalibru 406 mm są największymi na świecie działami, jaki kiedykolwiek były instalowane na stałych stanowiskach obrony wybrzeża. Działa tego kalibru były także stosowane m.in. na amerykańskich pancernikach typu Iowa. Istniały działa większych kalibrów, lecz były to działa japońskich pancerników, kolejowe, na podwoziach gąsienicowych lub doświadczalne.
We wnętrzach obiektów muzeum znajdują się stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel.
Pierwszym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie. Drugim obiektem jest stanowisko ogniowe nr 2 (istniały w sumie trzy stanowiska ogniowe) pod armatę kalibru 406 mm Stanowisko ogniowe obejmuje podziemną infrastrukturę stanowiska ogniowego jak i zaplecze mieszkalno-techniczne pełniących tu służbę marynarzy.