starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. mazowieckie Warszawa Śródmieście - Stare Miasto ul. Nowomiejska Barbakan

1954 , Wycieczka szkolna przy warszawskim Barbakanie.

Skomentuj zdjęcie
verbensis
+1 głosów:1
Pocztówka wydana przez Sport i Turystykę w 1954 roku. Autor zdjęcia: F. Myszkowski.
2023-10-01 13:46:02 (2 lata temu)
Dana
+1 głosów:1
do verbensis: Poprawione, dzięki:)
2023-10-01 14:08:31 (2 lata temu)
verbensis
+1 głosów:1
do Dana : Teraz dopiero sprawdziłem, że mamy w bazie Franciszka Myszkowskiego, więc dopisałem zdjęcie właśnie jemu. :)
2023-10-01 14:17:20 (2 lata temu)
Dana
+1 głosów:1
do verbensis: I bardzo ładnie :)
2023-10-01 14:25:46 (2 lata temu)
Dana
Na stronie od 2015 październik
10 lat 8 miesięcy 13 dni
Dodane: 18 września 2017, godz. 14:24:51
Autor: Franciszek Myszkowski ... więcej (26)
Rozmiar: 485px x 783px
3 pobrania
1287 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dana
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Barbakan
więcej zdjęć (283)
Architekci: Jan Zachwatowicz, Wacław Podlewski
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1548 / 1954

Pierwotnie most wybudowany podczas wznoszenia drugiej linii murów obronnych Warszawy na przejściu ze Starego do Nowego Miasta - około 1548 roku został przebudowany w Barbakan. Projektantem budowli był architekt Jan Baptysta Wenecjanin. Wraz z pobliską Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. Już w chwili jego wybudowania barbakan był anachroniczny i nie spełniał ważniejszych funkcji obronnych, głównie wskutek rozwoju artylerii. Tylko raz w swej historii uczestniczył w obronie Warszawy – podczas potopu szwedzkiego, kiedy to wojska króla Jana Kazimierza odbijały go 30 czerwca 1656 z rąk szwedzkich. W XVIII w. barbakan częściowo rozebrano, a w XIX w. jego pozostałości włączono w obręb nowo wybudowanych w jego miejscu kamienic. W latach 1937-1938, pod kierownictwem Jana Zachwatowicza zrekonstruowano fragment murów oraz zachodnią część mostu Barbakanu dzięki wyburzeniu stojącego w tym miejscu domu. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. oraz powstania warszawskiego cała zabudowa Starówki uległa zniszczeniu. Po wojnie, z braku środków, Biuro Odbudowy Stolicy postanowiło nie odbudowywać kamienic okalających dawne mury miejskie. W zamian postanowiono odsłonić ich pozostałości i odbudować barbakan. Rekonstrukcji dokonano w latach 1952-1954 pod kierownictwem Wacława Podlewskiego na podstawie XVII-wiecznych rycin. W pracach posłużono się m.in. gotycką cegłą z rozebranych kamienic w Nysie i Wrocławiu


ul. Nowomiejska
więcej zdjęć (548)