starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 5.27

Kresy woj. dolnośląskie powiat kłodzki Kłodzko Stare Miasto pl. Jedności Stacja kolejowa Kłodzko Miasto

13 września 2009 , Kłodzko - przystanek osobowy PKP Kłodzko Miasto. Ujęcie z miejsca, gdzie planowana była budowa dodatkowych peronów (widoczne pozostałości fundamentów na pierwszym planie). Inwestycja została zaniechana w związku z wybuchem II wojny światowej. Późniejsze plany (okres po II wojnie światowej) rozbudowy stacji również nigdy nie zostały zrealizowane. W 1974 roku zburzono budynek dworca i tymczasowa zabudowa w postaci 4 baraków, stała się trwałym (niestety) elementem wyposażenia stacji - teraz już tylko przystanku osobowego. A wszystko zapowiadało się tak pięknie. Już na początku XX wieku stacja odprawiała największą ilość pasażerów na całej Ziemi Kłodzkiej - w 1905 roku sprzedano 297 804 bilety. Od 1903 roku dysponowała automatem do sprzedaży biletów z funcją wydawania reszty! Innym nowatorskim rozwiązaniem technicznym było powiadamianie gości pobliskiego "Hotelu Stadtbahnhof"(dzisiejsza "Astoria") dzwonkiem elektrycznym na 5 minut przed przyjazdem pociągu.(phantasma1958;na podst. P. Dominas "Powstanie i rozwój kolei na Ziemi Kłodzkiej w latach 1854-1914" i inf. własnych) .

Skomentuj zdjęcie
phantasma1958 ©
Na stronie od 2006 marzec
20 lat 3 miesiące 3 dni
Dodane: 20 grudnia 2009, godz. 23:25:30
Autor zdjęcia: phantasma1958 ©
Rozmiar: 990px x 573px
2 pobrania
1475 odsłon
5.27 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia phantasma1958 ©
Obiekty widoczne na zdjęciu
stacje
Zbudowano: 189x
Dawniej: Przystanek kolejowy Kłodzko Miasto, Glatz Stadt (-bahnhof), Kładzko Miasto (1946)

Przystanek osobowy PKP Kłodzko Miasto - do dyspozycji posiada jeden peron i dwa tory . Tuż przed II wojną światową Niemcy rozpoczęli rozbudowę dworca. Wybudowano wówczas dwa dodatkowe perony (razem są trzy) przykryte drewnianymi wiatami (nie zachowanymi do naszych czasów) oraz dwa przejścia podziemne: szersze dla pasażerów (używane do dziś) oraz węższe dla obsługi technicznej dworca (obecnie zamurowane).

Od początku XX wieku istniał niewielki budynek dworcowy (zlokalizowany przy pl. Jedności) z poczekalnią, kasami oraz bezpośrednim połączeniem ze schodami na peron. W 1974 roku został wyburzony w związku z poszerzaniem jezdni.

Zdjęcia z wyburzania budynku można zobaczyć tu:


pl. Jedności
więcej zdjęć (189)
Dawniej: Platz der SA, Sellgittplatz