|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 6
kwiecień 1946 , Zniszczony gmach Politechniki Warszawskiej. |
Czy zostały zauważone wózeczki dla Tereski? Zresztą typowe, okupacyjne. :) 2018-02-14 01:57:06 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika 2018-02-14 01:57:57 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika 2018-02-14 01:58:50 (8 lat temu)
do † ML: Nie zostały jak widać ;-) Trzeba głośniej zawołać: Tereeeskaaa!!! 2022-06-07 18:47:13 (4 lata temu)
Wymiana i uściślenie datowania. 2022-06-10 17:33:18 (4 lata temu)
|
|
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 14 dni |
![]() |
szkoły wyższe
|
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej – zabytkowy budynek Politechniki Warszawskiej znajdujący się na placu Politechniki w Warszawie.
Budowa gmachu zaprojektowanego dla Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II przez Stefana Szyllera rozpoczęła się w lipcu 1899 roku i trwała 2 lata.
Gmach jest typowym przykładem architektury odwołującej się do stylistyki włoskiego renesansu i baroku. Reprezentacyjny charakter gmachu podkreśla monumentalna, dwukondygnacyjna fasada o zaokrąglonych narożnikach. Gmach został zaprojektowany według klasycznych reguł przyjmowanych przez ówczesne uczelnie w Europie. Masywne mury nośne budynku stanowiły nie tylko konstrukcję podpierającą stropy i dach, ale kryły w sobie sieć kanałów dawnego systemu ogrzewania ciepłym powietrzem doprowadzanym z kotłowni zewnętrznej. Solidna konstrukcja przetrwała pożary i zniszczenia od pocisków z czasu powstania warszawskiego.
Projektując elewacje Gmachu Głównego, Stefan Szyller najwięcej starań poświęcił ukształtowaniu fasady o wspaniałej ekspozycji od strony placu. Według zasady architecture parlante XIX-wieczne dekoracje budynków stylu wysokiego: rzeźby i płaskorzeźby, malarstwo, freski i sgraffito - przedstawienia alegoryczne i symboliczne, podkreślały, przede wszystkim jednak uwznioślały, przeznaczenie, funkcje i charakter gmachów publicznych.