starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat gliwicki Pniów ul. Górna Pałac Pniów

1938 , Pniów - fasada frontowa pałacu.

Skomentuj zdjęcie
teodor
+1 głosów:1
nie jest prawda co pisze autor opisu do palacu ze zostal uszkodzony w czasie wojny i nie odbudowany.nawet jesli jakies uszkodzenia byly to niewielkie do konca lat 70-tych w gornej czeci palacu mieszkali ludzie.dolna czesc wykorzystywal pgr.palac zaczol ulegas dewastacji dopiero na pocztku lat osiemdziesiatych,dzielo zniszczenia dokonalo sie w latach 90-tych,masowe szabrownictwo drzewa cegly itd
2015-01-09 17:51:48 (11 lat temu)
do teodor: Możesz podać więcej szczegółów? Skąd owe informacje? Pisząc opis pałacu z takimi informacjami spotkałem się w kilku źródłach. Napisz coś więcej a skorygujemy informacje o obiekcie.
2015-01-09 18:00:45 (11 lat temu)
teodor
+3 głosów:3
do Arkadiusz K. (Arro): mam te informacje poniewaz do 6 roku zycia mieszkalem w jednych z budynkow przy palacu,pozniej ojciec sie "wybudowal".w dolnej czesci zamku od strony frontu po prawej stronie byl magazyn jajek,gdzie je przynoszono z niedalekiej fermy pamietam bo moja babcia tam pracowala.po lewej byly jakies inne magazyny,nie pamietam czego.od tylnej dolnej czesci palacu bya wylegarnia kurzat.....tak tak.w gornej partii palacu,za wyjatkiem strychu mieszkali ludzie ktorych w wiekrzosci znam a duza czesc z nich mieszka po dzis dzien w Pniowie.zaczeli sie wyprowadzac wszyscy po wybudowaniu dwoch blokow przez pgr.do konca lat 50-tych za palacem byl niewielki staw,rozlewisko z mala wysepka po srodku-to wiem z opowiesci ojca i wujka,pozniej z nieznanych mi powodow zostal zasypany,byc moze komunistow denerwowal burzuazyjny przepych....jako ciekawostke napisze ze mniej wiecej w polowie lat osiemdzisiatych zorganizowano cos w rodzaju strazackiego festynu,strazacy popisywali sie swoim sprzetem pryskajac pod cisnieniem dach palacu wtedy jeszcze w calkiem dobrym stanie...
2015-01-09 18:46:02 (11 lat temu)
do teodor: Dziękuję za informację. Wprowadzono korektę w opisie obiektu, usuwając sporną część :) Ufam, że w tej opcji będzie ok :)
2015-01-09 19:01:05 (11 lat temu)
† maras
Na stronie od 2009 styczeń
17 lat 5 miesięcy 2 dni
Dodane: 11 lipca 2010, godz. 21:16:21
Rozmiar: 957px x 1000px
23 pobrań
3708 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † maras
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac Pniów
więcej zdjęć (8)
Zbudowano: XVIII w.
Dawniej: Schloss

Ruiny późnobarokowego pałacu w Pniowie. Rezydencja została wzniesiona po 1770r. dla Hansa Benedikta von Groeling, nowego właściciela Pniowa, świeżo nobilitowanego generała pruskiego. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, był nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa z ryzalitem zamkniętym trójkątnym przyczółkiem, poprzedzonym filarowym podcieniem z tarasem u góry. Elewacja tylna również dziewięcioosiowa. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią na osi. Fasady zachowały ślady podziałów pilastrami, gzymsu wieńczącego oraz obramień okiennych.



Pałac w Pniowie przechodził różne koleje losu, syn fundatora Leopold von Groeling już w 1819r. sprzedał posiadłość. Kolejni właściciele Pniowa przebudowywali rezydencję, m.in. w 1840 i 1880r. Podczas tej ostatniej przebudowy od północy dołączono do pałacu niewielką oficynę. W trakcie działań wojennych obiekt nie uległ znacznym zniszczeniom. Dolną część pałacu zajmowało Państwowe Gospodarstwo Rolne podobnie jak budynki gospodarcze dawnego folwarku. Górna część pałacu była zamieszkana do końca lat siedemdziesiątych. W latach 90-tych XX wieku podobnie jak w całej Polsce miejscowy PGR został zamknięty. W tym okresie rozpoczęła się największa dewastacja obiektu.



W 2002 roku gospodarstwo rolne było otoczone ogrodzeniem, na którym znajdowały się tabliczki z informacją, że jest to własność prywatna. Na ruinach pałacu znajdował się jeszcze fragment mansardowego dachu. Sześć lat później teren nie był już ogrodzony, zdewastowane budynki gospodarcze zaczęły grozić zawaleniem, z ruiny pałacu zniknęły ostatnie fragmenty zadaszenia. Miejsce strasznie zaniedbane, brak jakiegokolwiek nadzoru sprzyja dewastacji.

Na podst. palaceslaska.pl


ul. Górna
więcej zdjęć (31)