|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6
Lata 1930-1940 , Ogólny widok na KWK Dąbrowa (Doubrava)Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 29 marca 2018, godz. 7:45:11 Źródło: http://www.zdarbuh.cz (więcej zdjęć) Rozmiar: 1107px x 701px
0 pobrań 1577 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia vetinari Obiekty widoczne na zdjęciu Kopalnia węgla kamiennego "Dąbrowa" (Doubrava) więcej zdjęć (7) Zbudowano: 1845 Zlikwidowano: 2011 Dawniej: Versuch, Bettina, Eleonora Odkrycie węgla kamiennego w miejscowości Dąbrowa miało miejsce w 1822 roku, kiedy to Anton Mattencloit wybudował szyb "Verschus" - "Próba". W następnych latach powstawały kolejne szyby, które wydobywały węgiel z głębokości od 20 do 30 metrów. Nie mniej większość z owych szybów później zanikła. Prawo do eksploatacji złóż węgla kamiennego w rejonie Orłowy i Dąbrowy uzyskał w 1845 r. Salomon Mayer von Rothschild - bankier i założyciel wiedeńskiego oddziału banku rodziny Rothschildów. Ten w 1854 r. podjął decyzję o pogłębieniu jednego ze wspomnianych szybów, który następnie nazwał szybem "Eleonora". W 1855 r. rozpoczęto pogłębianie szybu "Versuch", którego nazwa została zmieniona na "Bettina" (podług imienia córki Rothschilda). W kolejnych latach przebiegała stopniowa modernizacja, co przekładało się na wzrost zdolności wydobywczej. Po zakończeniu II wojny światowej powstała w wyniku fuzji "Bettiny" i "Eleonory" kopalnia "Dąbrowa" (Doubrava). Eksploatacja złóż węgla kamiennego w kopalni "Dąbrowa" (Doubrava) zakończyła się w 2007 roku. |