starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 21 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dana
+1 głosów:1
Podmiana i zmiana źródła
2025-03-15 19:56:50 (rok temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 6 kwietnia 2018, godz. 9:21:16
Aktualizacja: 15 marca 2025, godz. 19:52:59
Rozmiar: 1834px x 1144px
7 pobrań
2870 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1910
Zlikwidowano: 2002
Dawniej: Austria, Józef Piłsudski, Barbora, 1. máj
Pierwsze próbne odwierty w miejscu przyszłej kopalni przeprowadzono już w 1898 r., jednak ze względu na znaczne ilości wody, które przedostawały się przez odwierty, prace zostały wstrzymane. Do prac nad pogłębianiem szybu powrócono dopiero dziesięć lat później pod przewodnictwem Spółki Górniczo-Hutniczej. Prace zakończono w 1910 r., kiedy kopalnia nosiła nazwę "Austria". Podczas I wojny światowej wydobycie węgla kamiennego niebywale wzrosło, na przykład w 1916 r. wydobyto blisko 276 600 ton. Po zakończeniu I wojny światowej obszar Śląska Cieszyńskiego, na którym znajdowała się powyższa kopalnia, został tymczasowo rozgraniczony na dwie strefy: Polską i Czechosłowacką. W polskiej części znalazła się dawna kopalnia "Austria", którą przemianowano na kopalnię "Józefa Piłsudskiego". W 1920 r. doszło do ostatecznego podziału Śląska Cieszyńskiego, jednak w wyniku przesunięcia granicy kopalnia ta znalazła się w Czechosłowacji, wobec czego doszło do następnej zmiany nazwy na "Barbara" (Barbora). W latach II wojny światowej do wydobywania złóż węgla wykorzystywano m.in. więźniów radzieckich. W tym okresie eksploatacja złóż ponownie radykalnie wzrosła (wydobycie w latach 1943-1944 wynosiło około 1 miliona ton rocznie). Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła przebudowa i modernizacja kopalni, w wyniku czego w owym czasie należała do najbardziej zmechanizowanych w całym zagłębiu węglowym (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie). Kopalnia została zamknięta 16 grudnia 2002 r. Do czasów obecnych ostały się dwie wieże szybowe, które stanowią zabytek techniki górniczej.
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)