|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.95
11 marca 2018 , Ogólny widok na skromne wnętrze kościóla św. Marka w Karwinej.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 24 maja 2018, godz. 9:59:06 Autor zdjęcia: vetinari Rozmiar: 1126px x 1700px Aparat: Canon EOS 1000D 1 / 15sƒ / 4.5ISO 20010mm
0 pobrań 1474 odsłony 5.95 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia vetinari Obiekty widoczne na zdjęciu Wnętrza więcej zdjęć (6) Kościół rzymskokatolicki św. Marka więcej zdjęć (14) Zbudowano: 1774 Dawniej: Kościół pogrzebowy Zabytek: 26332/8-2215 Kościół rzymskokatolicki p.w. św. Marka to klasycystyczny kościół filialny zlokalizowany w karwińskiej dzielnicy Frysztat. Kościół został zbudowany w 1774 roku w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany kościół ewangelicki z 1569 roku. Historia tego kościoła ma ścisły związek z trwającą w drugiej połowie XVI wieku reformacją Księstwa Cieszyńskiego. Wówczas książę cieszyński Fryderyk Kazimierz, który był wyznawcą protestantyzmu, wezwał w 1568 r. do Frysztatu ewangelickiego pastora Jakuba Preissa z Brzegu, a w następnym rok podjął decyzję o budowie kościoła protestanckiego w pobliżu murów miejskich. Drewniany kościół stanął na nowym cmentarzu (stąd później nazwany był kościołem pogrzebowym). Nie mniej rosnąca presja ze strony Habsburgów spowodowała, że syn księcia cieszyńskiego Adam Wacław w 1610 roku powrócił na katolicyzm. Nastała epoka kontrreformacji przerwana wojną trzydziestoletnią, kiedy Księstwo Cieszyńskie było wielokrotnie zajmowane przez wojska protestanckie. Po klęsce protestantów czeskich w bitwie na Białej Górze sytuacja protestantów na Śląsku stała się dramatyczna. W 1654 r. kościół został oddany katolikom. Obiekt sakralny z biegiem czasu popadał w ruinę, wobec czego miejscowy ksiądz Augustyn Fójcik w 1773 r. podjął decyzję o jego rozbiórce. Murowany następca został wzniesiony z pieniędzy przekazanych przez ówczesnego właściciela miasta, irlandzkiego szlachcica Mikołaja Taaffe z Carlingford. W 1781 roku we Frysztacie wybuchł pożar, który poważnie uszkodził nowy kościół. Po niezbędnym remoncie kościół ponownie został uszkodzony, tym razem przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1786 roku. Na dodatek w 1823 roku wybuchł następny pożar. Mocno nadwyrężony kościół w latach 1823-1826 własnym kosztem odbudował Wawrzyniec Müller. W wyniku tych prac budowa podniosła się o 1,5 m natomiast wieża otrzymała istniejący po dziś dzień hełm cebulasty. Nad nowym ołtarzem wisiał obraz św. Jana na pustyni, który został ofiarowany przez hrabiego Henryka Larischa-Mönnicha. Obraz pierwotnie znajdował się w rodzinnym grobowcu w parku zamkowym. Później w 1863 roku zainstalowano nowe organy oraz obraz św. Marka. Następne prace renowacyjne miały miejsce w latach 1996-1997. Obecnie w kościele nie odbywają się już pogrzeby a tylko okazyjnie msze lub oprowadzanie turystów. W 2014 r. kościół przeszedł generalny remont. Została wymieniona więźba dachowa oraz poszycie, w tym również wieży. Elewacja, a także stolarka drzwiowa i okienna została odnowiona. Wnętrze kościoła pomalowano, instalację elektryczną wymieniono, zaś drogę krzyżową i figury odnowiono. Kościół ma charakter ekumeniczny, albowiem korzystają z niego trzy konfesje. Opracowano na podstawie: ul. Marka (Markova) więcej zdjęć (31) |