starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
augiasz
 
+1 głosów:1
W Ropicy nie "Ropicach" i dlaczego nie przypisujesz zdjęć do istniejących obiektów?
2018-06-03 20:10:07 (8 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
Robi wrażenie ten nowy dach.
2018-06-04 13:59:16 (8 lat temu)
Bronisław Miech
Na stronie od 2015 wrzesień
10 lat 9 miesięcy 8 dni
Dodane: 3 czerwca 2018, godz. 19:23:31
Autor zdjęcia: Bronisław Miech
Rozmiar: 1900px x 1069px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
Aparat: FC300X
1 / 1441sƒ / 2.8ISO 1004mm
1 pobranie
1711 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Bronisław Miech
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac (Zámek)
więcej zdjęć (15)
Zbudowano: XVIII w.
Zabytek: 38983/8-699 z 3 maja 1958
Pierwszym znanym prywatnym właścicielem wsi był w 1430 Sobko Kornicz z Ropicy. W XV wieku Ropica została główną siedzibą rodziny Sobków, którzy wybudowali tutaj obronną twierdzę. W 1676 baron Rudolf Sobek z Ropicy sprzedał ropicki majątek wraz z pańską siedzibą Maksymilianowi Pröcklowi z Procksdorfu, ten z kolei sprzedał ją w 1700 roku baronowi Filipowi Saint Genois d'Anneaucourt. On i jego następcy na początku XVIII wieku budynek w późnobarokowy pałac. Był to piętrowy, prostokątny budynek przykryty mansardowym dachem, a fasada posiadała jońskie pilastry. W 1785 pałac i wieś zostały sprzedane baronowej Gabrieli Cselestowej z Celestyny, która rozbudowała budynek o tylne skrzydło mieszczące kuchnię i pokoje gościnne. Za pałacem założono natomiast park w stylu angielskim. Po śmierci baronowej Gabrieli w 1816 pałac przeszedł w spadku w ręce baronów Spensów von Booden. Jako pierwsza zamieszkała ją baronowa Zoé, żona Antoniego von Mattencloita. Za jej życia pałac często gościł malarzy, muzyków, poetów i przedstawicieli arystokracji. W 1926 właścicielem Ropicy został Herman hrabia Künburg-Spens, zmarły w 1942. Był to ostatni szlachecki posiadacz pałacu i wsi. W 1945 ropicki majątek został znacjonalizowany, a budynek został zamieszkały przez pracowników państwowego gospodarstwa rolnego. W 1989 pałac przeszedł w ręce prywatne, jednak pozbawiony opieki popadł w ruinę. Od 2013 roku w pałacu prowadzone są prace rekonstrukcyjne, które mają objąć również przyległy do niego park.