|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1970-1980 , Ogólny widok na nieistniejacy juź grobowiec rodziny Larisch-Mönnich. W tle widok na budowe kopalni "Darków".Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 17 czerwca 2018, godz. 9:32:23 Rozmiar: 1200px x 557px
4 pobrania 1417 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia vetinari Obiekty widoczne na zdjęciu
Grobowiec rodziny Larisch-Mönnichów więcej zdjęć (4) Zbudowano: 1900 Zlikwidowano: 1986 Pod koniec 19 wieku powstał rodzinny grobowiec-mausoleum hrabiów Larisch-Mönnichów w stylu klasycystycznym wg. projektu architekta Leopolda Bauera. Węwnątrz znajdowaly się trzy pomieśczenia- środkowe pelniło funkcjię sali źalobnej, zaś z mniejszych bocznych sal prowadziło zejścze do krypt grobowych. Według zarządzenia sluźb ochrony zabytków wydanego 15 sierpnia 1986 roku grobowiec zostal rozebrany i zmagazynowany na terenie miejskiego przedsiębiorstwa komunalnego w Karwinie. Dzielnica Doły (Doly) więcej zdjęć (18) Kopalnia Węgla Kamiennego "Darków" (Darkov) więcej zdjęć (3) Zbudowano: 1972 Historia kopalni "Darków" (Darkov) rozpoczyna się w 1949 r., kiedy pod Wzgórzem Soleckim powstał szyb wentylacyjny "Mír 4" - "Pokój 4", który służył do wentylacji tzw. Stonawskiego złoża kopalni "Mír" - "Pokój". Nie mniej pierwsze badania geologiczne w celu lokalizacji złóż węgla kamiennego przeprowadzono już w 1852 r. W 1972 r. rozpoczęto budowę obecnej kopalni "Darków" (Darkov), w tym szybu skipowego "Mír 5" - "Pokój 5". Kopalnia stanęła na granicy dwóch miejscowości, a mianowicie Darkowa (obecnie Karwina-Darków) oraz Stonawy. Eksploatacja złóż węgla nastąpiła w kwietniu 1982 r., kiedy kopalnię opuścił pierwszy wagon urobku węgla kamiennego z wyrobiska ósmego piętra. Miało to miejsce 27 kwietnia 1982 roku. Wydobycie węgla z pierwszej ściany kopalni "Darków" (Darkov) rozpoczęło się w 1984 r. Kopalnia ta jest nadal czynna. |