starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.69

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Ostrów Tumski ul. Wyszyńskiego Stefana, kard. 2002-2003 - Przebudowa ulicy Wyszyńskiego i mostu Pokoju

29 sierpnia 2002 , Przebudowa ulicy Wyszyńskiego, skrzyżowanie ze Szczytnicką. Kilka dni wcześniej tam gdzie są na zdjęciu widoczne wykopaliska - były odkopane osmolone piwnice kamienic zniszczonych w 1945 roku... Niestety rodzicom szkoda było 10zł na kliszę dla uczynnego syna (więc nie zrobił zdjęć) ale w internecie znalazł się dobrodziej, który pożyczył aparat cyfrowy ale kilka dni później (niestety piwnice już były zakopane...).

Skomentuj zdjęcie
Świetna pamiątka po dawnym układzie torowisk 👍
2021-12-14 19:55:54 (4 lata temu)
Licho
+1 głosów:1
do Paulus: Po dwóch dawnych układach torowisk…
2021-12-14 20:04:31 (4 lata temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 24 sierpnia 2010, godz. 17:47:31
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 1200px x 797px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
2 pobrania
2340 odsłon
5.69 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Wyszyńskiego Stefana, kard.
więcej zdjęć (1355)
Dawniej: Adalbert Strasse, św. Wojciecha, Józefa Wieczorka
Do końca nie wiadomo skąd wzięła się przedwojenna nazwa ulicy. Według jednej wersji wzięła się ona od cmentarza St. Adalbert, który znajdował się na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego. Inna wersja mówi, że patronem był Heinrich Wilhelm Adalbert Prinz von Preußen, pruski admirał odznaczony w wojnie prusko-austriackiej z Danią w 1864 r.
Początkowo ulica istniała w dwóch odcinkach: od Odry do ul. Sienkiewicza i od ul. Nowowiejskiej na północ, przy czym ten drugi nosił nazwę Neue Adalbertstr. W kolejnych latach główny odcinek przedłużono do ul. Prusa a połączenie obu odcinków już pod jedną nazwą nastąpiło dopiero w 1936 r. po wytyczeniu łącznika od ul. Prusa do ul. Nowowiejskiej.

W 1945 r. ulica ucierpiała w znacznym stopniu szczególnie na odcinku południowym. W pierwszych powojennych latach ulica nosiła nazwę św. Wojciecha (czyli polski odpowiednik imienia Adalbert). W 1948 r. patronem ulicy został Józef Wieczorek, górnik, działacz ruchu robotniczego a następnie aktywny działacz KPP, który zginął w 1944 r. w Oświęcimiu. Ostatnia zmiana nazwy nastąpiła w 1992 r. Od tego czasu ulicy patronuje „prymas tysiąclecia” Stefan Wyszyński.