starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: podmiana
2018-11-12 00:46:27 (7 lat temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 6 dni
Dodane: 2 października 2018, godz. 0:17:59
Rozmiar: 1410px x 825px
4 pobrania
2331 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1939.09.
Spotkanie i wspólna parada wojsk niemieckich i sowieckich w Brześciu nad Bugiem, która odbyła się dnia 22 września 1939 r. były symbolicznym zwieńczeniem wcześniejszych ustaleń Paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczącym zajęcia i podziału ziem polskich.
Zgodnie z postanowieniami paktu, Brześć - zajęty wcześniej przez Niemców - miał przejść pod administrację sowiecką.
Według wstępnego porozumienia, żołnierze niemieccy i radzieccy mieli przemaszerować przed swoimi dowódcami, po defiladzie miała nastąpić zmiana flagi, oraz miały być odegrane hymny Niemiec i ZSRR.
Trwająca ok 45 min. parada odbyła się na ulicy Unii Lubelskiej i rozpoczęła się o godzinie 16. Defiladę odebrali wspólnie obaj dowódcy: Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein na prowizorycznej trybunie ustawionej przed gmachem Poleskiego Urzędu Wojewódzkiego..
Po defiladzie i zakończeniu spotkania Niemcy wycofali się na zachodni brzeg Bugu, a Sowieci przejęli kontrolę nad miastem.