starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat będziński Będzin Śródmieście (Stare Miasto) ul. Zamkowa Synagoga

Lata 1881-1885 , Szkic synagogi w/g stanu z lat 80-tych XIX w.

Skomentuj zdjęcie
Zmieniam przypisanie zdjęć. Synagoga nie stała w miejscu, w którym postawiono pomnik, lecz ok 20- 30 metrów wyżej w kierunku zamku. Właściwszym więc jest przypisanie obiektu do ul. Zamkowej.
2012-01-23 20:15:06 (14 lat temu)
Krzywe.
2012-01-23 20:15:42 (14 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do mamik: A widziałeś wieżę w Pizie? Też krzywa i nikt nie marudzi. Tej w Ząbkowicach Śląskich też nikt prostować nie zamierza, więc Ty się tej nie czepiaj ;))
2012-01-23 20:19:48 (14 lat temu)
do mamik: Mogę Ci podmienić na wyprostowane już ale co runner na to? ;)
2012-01-23 20:25:03 (14 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Szkoda czasu.
2012-01-23 20:33:30 (14 lat temu)
do mamik: Może runner sam wyprostuje. Jeśli nie, ja mam już gotowe i zrobię to przy okazji ;)
2012-01-23 20:34:55 (14 lat temu)
runner
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 26 dni
Dodane: 6 września 2010, godz. 14:19:30
Rozmiar: 525px x 769px
7 pobrań
3436 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia runner
Obiekty widoczne na zdjęciu
synagogi
Synagoga
więcej zdjęć (7)
Zbudowano: 1881
Zlikwidowano: 1939

Synagoga w Będzinie została wybudowana w 1881 r. na miejscu wcześniejszej drewnianej synagogi (wybudowana w 1856 r.), która około 1880 r. uległa zniszczeniu. W 1921 r. została odnowiona, a w latach 1925-26 odnowiono wewnętrzne polichromie. Prace malarskie wykonali Mosze Appelbaum i Szmuel Zigler, oraz rzeźbiarz Chaim Hanft[. Podczas II wojny światowej hitlerowcy spalili synagogę w nocy z 8 na 9 września 1939 r. Niemieccy żołnierze spalili w budynku synagogi około 100 modlących się Żydów. Pożar trwał 20 godzin, a żołnierze Wehrmachtu i SS uniemożliwili jego gaszenie. Po zakończeniu wojny budynku synagogi nie odbudowano. Szai Płużnik złożył następującą relację z tego wydarzenia: "W sobotę wieczorem 9 września 1939 r. o godzinie 7-8 byłem u siebie w mieszkaniu. Przybiegł do mnie mój sąsiad Gutman, który mieszkał na trzecim piętrze, i wezwał mnie do siebie, gdyż zauważył pożar. Przybiegliśmy do jego mieszkania i stwierdziliśmy, że pali się synagoga. Tej nocy została spalona dzielnica zamieszkała przez ludność żydowską, a w szczególności części ulicy Kołłątaja, Kościelnej, Bożniczej, Plebańskiej i Zamkowej. Niemcy nie wypuszczali Żydów, a usiłujących uciekać rozstrzeliwali. Żydzi zostali żywcem spaleni lub rozstrzelani przy próbie ucieczki."

W miejscu, gdzie przed wojną stała synagoga, 1 września 1993 r. odsłonięto pamiątkowy granitowy obelisk z napisem w języku hebrajskim i polskim: "Pamięci Żydów - obywateli miasta Będzina i okolic zamordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej. Towarzystwo Przyjaciół Będzina pomnik ten ufundowało na miejscu synagogi spalonej przez okupantów w nocy z 8 na 9 września 1939 r. Niech będzie on symbolem pamięci o tych tragicznych latach bezprawia, okrucieństwa i przemocy. Niech stanie się też symbolem odrodzenia i pojednania narodów wolnych, żyjących w pokoju i braterstwie."

Z synagogi zachował się zwój Tory, pochodzący z XIX w. Prawdopodobnie został on wyniesiony z płonącej bożnicy i ukryty w jednej z kamienic.


ul. Zamkowa
więcej zdjęć (500)