starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.91

Kresy woj. podkarpackie powiat krośnieński Bóbrka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza Wiertnica polsko-kanadyjska

lipiec 2010 , Bóbrka – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza – wiertnica polsko – kanadyjska. Najbardziej rozpowszechnione urządzenie w polskim górnictwie naftowym. Można było nim wiercić do głębokości 1500 m. Sprowadzona z Kanady przez Henry Mac Garvey`a i adaptowana przez polskich specjalistów do wiercenia w trudnych warunkach karpackich. Zmodernizowano nie tylko konstrukcje ale również system wiercenia. Dzięki takim urządzeniom, w 1909 r., Polska osiągnęła poziom wydobycia ropy ponad 2 miliony ton i znalazła się na 3 miejscu w świecie. Replika wiertnicy zbudowana została w okresie 1973 – 1976 na podstawie dokumentów i zachowanych wzorców (fragment opisu z tabliczki informacyjnej na obiekcie).

Skomentuj zdjęcie
Proszę ADM o przeniesienie zdjęcia do obiektu
2025-05-24 16:23:32 (rok temu)
Thor
Na stronie od 2005 listopad
20 lat 7 miesięcy 18 dni
Dodane: 9 września 2010, godz. 23:10:26
Autor zdjęcia: Thor
Rozmiar: 1200px x 796px
5 pobrań
2827 odsłon
5.91 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Thor
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wiertnica polsko-kanadyjska
więcej zdjęć (5)
Zbudowano: 1961