|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 20 głosów | średnia głosów: 6
Artykuł Sadowice
październik 1945 , Budynek dworca stacji kolejowej Sadowice sfotografowany w październiku 1945 r. Widać rozebraną w późniejszych latach werandę dla podróżnych, i co najciekawsze, zdemontowaną niemiecką bramownicę trakcji elektrycznej 15 kV przygotowaną do wywiezienia w głąb ZSRR. Nie dość, że skradziono całą sieć trakcyjną od Wrocławia do Jeleniej Góry Zachodniej, to rozebrano drugi tor tej linii, który również powędrował do Sajuza. Widać, że stacja miała tory dodatkowe, przez co była właśnie stacją, a nie tak jak obecnie – nieobsadzonym przystankiem kolejowym.Skomentuj zdjęcie
|
10 pobrań 3573 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia † Festung Obiekty widoczne na zdjęciu
Przystanek osobowy Sadowice Wrocławskie więcej zdjęć (26) Zbudowano: 1841 Dawniej: Sadewitz, Schill (38-45), Sadowice, Stacja kolejowa Również dworzec PKP powstał w wyniku starań rodziny Sauermów. Prowadzi do niego aleja lipowo- świerkowa (w układzie dwa świerki- jedna lipa) – podobna aleja prowadziła do pałacu. Dworzec to budynek z początku XX wieku na planie prostokąta z dachem dwuspadowym i facjatą od strony frontowej, dwuosiową przekrytą dachem dwuspadowym pierwotnie szczyt z widoczną konstrukcją szachulcową (obecnie otynkowany)oraz płycinami w tynku, a także odsłoniętą drewnianą konstrukcją dachu (nie zachowana). Od zachodu przylega do dworca parterowy budynek z dachem dwuspadowym, dawniej poprzedzony drewnianą werandą (niezachowana). Zabudowania gospodarczo-magazynowe na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, na wschód od budynku dworca, połączone z nim parterowym łącznikiem z ryzalitem, w którym umieszczono wejście. Obecnie obiekt w złym stanie technicznym, nieczynny. Do niedawna piętro zamieszkane, obecnie również ono stoi puste. zaDorota Grygiel „Przewodnik po historii i zabytkach gminy Kąty Wrocławskie” |