starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 20 głosów | średnia głosów: 6
Artykuł Sadowice

Kresy woj. dolnośląskie powiat wrocławski Sadowice Przystanek osobowy Sadowice Wrocławskie

październik 1945 , Budynek dworca stacji kolejowej Sadowice sfotografowany w październiku 1945 r. Widać rozebraną w późniejszych latach werandę dla podróżnych, i co najciekawsze, zdemontowaną niemiecką bramownicę trakcji elektrycznej 15 kV przygotowaną do wywiezienia w głąb ZSRR. Nie dość, że skradziono całą sieć trakcyjną od Wrocławia do Jeleniej Góry Zachodniej, to rozebrano drugi tor tej linii, który również powędrował do Sajuza. Widać, że stacja miała tory dodatkowe, przez co była właśnie stacją, a nie tak jak obecnie – nieobsadzonym przystankiem kolejowym.

Skomentuj zdjęcie
Władysław Ruszkowski
+1 głosów:1
Cytat\"że skradziono całą sieć\".Mam wątpliwości do tego stwierdzenia,bo odbywało sie to w ramach reparacji wojennych.Ta jak i wywieziono do b.ZSRR szereg fabryk z terenu III Rzeszy,która przegrała wojnę.Wojnę,którą rozpoczęli wyznawcy ideologii faszystowskiej.
2011-03-04 09:04:45 (15 lat temu)
WW
+6 głosów:6
do Władysław Ruszkowski: Reparacje wojenne winne były spłacać Sowietom Niemcy a nie Polska, zatem demontaż infrastruktury z ziem niemieckich przyznanych już wcześniej Polsce należy ocenić jako rabunek prowadzony na koszt państwa polskiego.
2011-03-04 09:55:34 (15 lat temu)
moose
 
+4 głosów:4
do WW: Dokładnie. I trudno tu mówić o tym, że Polakom było wszystko jedno czy patyki są czy nie, skoro w czerwcu 1945 r. w Lubaniu byli polscy specjaliści od taboru elektrycznego, którzy przy okazji zwożenia z Lubania do Warszawy taboru tamtejszej kolei średnicowej prowadzili regularne jazdy pozostawionym niemieckim sprzętem z Lubania do Leśnej, z Jeleniej Góry do Wałbrzycha przez Przełęcz Kowarską i z Wałbrzycha do Jaworzyny.
2011-03-04 14:16:12 (15 lat temu)
† Festung
Na stronie od 2003 listopad
22 lat 6 miesięcy 28 dni
Dodane: 28 września 2010, godz. 21:34:56
Rozmiar: 1100px x 752px
10 pobrań
3573 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † Festung
Obiekty widoczne na zdjęciu
stacje
Zbudowano: 1841
Dawniej: Sadewitz, Schill (38-45), Sadowice, Stacja kolejowa
Również dworzec PKP powstał w wyniku starań rodziny Sauermów. Prowadzi do niego aleja lipowo- świerkowa (w układzie dwa świerki- jedna lipa) – podobna aleja prowadziła do pałacu. Dworzec to budynek z początku XX wieku na planie prostokąta z dachem dwuspadowym i facjatą od strony frontowej, dwuosiową przekrytą dachem dwuspadowym pierwotnie szczyt z widoczną konstrukcją szachulcową (obecnie otynkowany)oraz płycinami w tynku, a także odsłoniętą drewnianą konstrukcją dachu (nie zachowana).
Od zachodu przylega do dworca parterowy budynek z dachem dwuspadowym, dawniej poprzedzony drewnianą werandą (niezachowana). Zabudowania gospodarczo-magazynowe na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, na wschód od budynku dworca, połączone z nim parterowym łącznikiem z ryzalitem, w którym umieszczono wejście. Obecnie obiekt w złym stanie technicznym, nieczynny. Do niedawna piętro zamieszkane, obecnie również ono stoi puste.

zaDorota Grygiel „Przewodnik po historii i zabytkach gminy Kąty Wrocławskie”