|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 21 głos | średnia głosów: 5.96
4 września 2016 , Widok na schody prowadzace z kladky w kierunku ul. Fabrycznej.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 7 grudnia 2018, godz. 8:12:46 Autor zdjęcia: vetinari Rozmiar: 1800px x 1570px Aparat: Canon EOS 1000D 1 / 100sƒ / 8ISO 10010mm
1 pobranie 734 odsłony 5.96 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia vetinari Obiekty widoczne na zdjęciu Widok z kładki więcej zdjęć (6) Kładka nad torami kolejowymi nr 2 więcej zdjęć (4) Zbudowano: 1962 W maju 1962 r. (pierwsze prace rozpoczęto już 18 kwietnia 1961 r. - miejscowa straż pożarna) wybudowano przejście nad torami kolejowymi (czterotorowa kolej), o które gmina Sibica zabiegała już w okresie międzywojnia. Wcześniej znajdowało się tu przejście przez tory z szlabanem. Dochodziło w tym miejscu do licznych nieszczęść. W 1937 r. proponowano przenieść w to miejsce most znajdujący się w sąsiedniej Ropicy, gdzie wskazywano na jego bezużyteczność. Konstrukcja kładki jest wykonana z ze stalowych kątowników. Jej długość wynosi 40m, szerokość 2,5m. Koszt budowy sięgnął 200 tysięcy koron. Kładka ta był wielokrotnie remontowana - ostatni raz w 2013 r. ul. Jabłonkowska (Jablunkovská) więcej zdjęć (167) Pierwotnie nazywana była ul. Węgierską, gdyż zmierzała na Węgry. Budowana była w latach 1794-1802. Była również częścią tzw. Szlaku bursztynowego. W 1847 r. droga ta jako państwowa została przemianowana na ul. Jabłonkowską (miasto na Śląsku Cieszyńskim w bliskości granicy z ówczesnymi Węgrami dziś Słowacją). Droga była 9,5 m szeroka i obsadzona drzewami, a równolegle do niej prowadziła droga dla pędzonego bydła. W 1880 r. drzewa rosnące wzdłuż drogi zostały połamane wyniku wichury, która niszczyła i zrywała dachy budynków w całym Cieszynie. W 1929 r. została wyasfaltowana i rozszerzona w odcinku 2 km, w 1930 wykonano chodniki, zaś w 1933 r. (dotację przyznano w listopadzie) skanalizowana przez firmę Wicherka za 170 tys. Kcz. Inwestycja ta została pokryta ze środków Czeskiego Cieszyna i Sibicy. Początkiem 1932 r. układano rury w celu podłączenia Sibicy do sieci wodociągowej Czeskiego Cieszyna. Jednak z powodu mroźnej pogody musiano przerwać prace ziemne. Wznowione zostały dopiero z odwilżą w połowie marca. Koszt całkowity wyniósł 190 tys. kcz. Aż do czasów współczesnych nazwa nie uległa zmianie. Droga miała powstać w 1798 r. Rozbudowana została w 1868 r., w celu doprowadzenia odpowiedniej drogi do przyszłego dworca kolejowego. W 1883 r. odnowiono chodnik do dworca kolejowego. W 1902 r. droga do Sibicy była walcowana parowym walcem o masie 140 metercentnarów. W marcu 1929 r. zainstalowano ręczną stację paliwa w bliskości przejścia podziemnego (Demeloch), która należała do firmy Szumperka. Przy Demellochu miał być transformator. |