starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 21 głos | średnia głosów: 5.96

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Brandys (Brandýs) ul. Jabłonkowska (Jablunkovská) Kładka nad torami kolejowymi nr 2 Widok z kładki

4 września 2016 , Widok na schody prowadzace z kladky w kierunku ul. Fabrycznej.

Skomentuj zdjęcie
cm
+3 głosów:3
Fotopiesek schodowy.
2018-12-07 08:19:09 (7 lat temu)
pawulon
+4 głosów:4
W pierwszej chwili myślałem że to skocznia narciarska, Veti siedzi na belce i zaraz odda skok. A to wszystko w imię Fotopolski ;-)
2018-12-07 09:46:34 (7 lat temu)
ZPKSoft
+2 głosów:2
do pawulon: I wykona skok na pociąg, "złoty" pociąg ;-)
2018-12-07 09:58:38 (7 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do ZPKSoft: To tak przy okazji ;-) Byle by nie zabrał go do tej swojej kopalni ;-)
2018-12-07 10:06:20 (7 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
2018-12-07 18:33:10 (7 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do pawulon: Wogóle mi przy dodawaniu mi sie takie spojrzenie nie kojarzylo z skokiem z skoczni, ale coś w tym jest. Ja bylem zauroczony innym wydokiem ☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺☺☺
2018-12-07 18:34:32 (7 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do pawulon: Wiedzac kdzie sie znajduje "zloty pociag" .... to bym napewno minimalnie zrezygnowal z chodzenia do pracy w ramach nadgodzin.... i tak mi moja kopalnie za rok zamkna....potym sie stanie fotopolanem zawodowcem ☺☺☺
2018-12-07 18:37:59 (7 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 7 grudnia 2018, godz. 8:12:46
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1800px x 1570px
Aparat: Canon EOS 1000D
1 / 100sƒ / 8ISO 10010mm
1 pobranie
734 odsłony
5.96 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Widok z kładki
więcej zdjęć (6)
Zbudowano: 1962

W maju 1962 r. (pierwsze prace rozpoczęto już 18 kwietnia 1961 r. - miejscowa straż pożarna) wybudowano przejście nad torami kolejowymi (czterotorowa kolej), o które gmina Sibica zabiegała już w okresie międzywojnia. Wcześniej znajdowało się tu przejście przez tory z szlabanem. Dochodziło w tym miejscu do licznych nieszczęść. W 1937 r. proponowano przenieść w to miejsce most znajdujący się w sąsiedniej Ropicy, gdzie wskazywano na jego bezużyteczność. Konstrukcja kładki jest wykonana z ze stalowych kątowników. Jej długość wynosi 40m, szerokość 2,5m. Koszt budowy sięgnął 200 tysięcy koron. Kładka ta był wielokrotnie remontowana - ostatni raz w 2013 r.


Pierwotnie nazywana była ul. Węgierską, gdyż zmierzała na Węgry. Budowana była w latach 1794-1802. Była również częścią tzw. Szlaku bursztynowego. W 1847 r. droga ta jako państwowa została przemianowana na ul. Jabłonkowską (miasto na Śląsku Cieszyńskim w bliskości granicy z ówczesnymi Węgrami dziś Słowacją). Droga była 9,5 m szeroka i obsadzona drzewami, a równolegle do niej prowadziła droga dla pędzonego bydła. W 1880 r. drzewa rosnące wzdłuż drogi zostały połamane wyniku wichury, która niszczyła i zrywała dachy budynków w całym Cieszynie. W 1929 r. została wyasfaltowana i rozszerzona w odcinku 2 km, w 1930 wykonano chodniki, zaś w 1933 r. (dotację przyznano w listopadzie) skanalizowana przez firmę Wicherka za 170 tys. Kcz. Inwestycja ta została pokryta ze środków Czeskiego Cieszyna i Sibicy. Początkiem 1932 r. układano rury w celu podłączenia Sibicy do sieci wodociągowej Czeskiego Cieszyna. Jednak z powodu mroźnej pogody musiano przerwać prace ziemne. Wznowione zostały dopiero z odwilżą w połowie marca. Koszt całkowity wyniósł 190 tys. kcz. Aż do czasów współczesnych nazwa nie uległa zmianie. Droga miała powstać w 1798 r. Rozbudowana została w 1868 r., w celu doprowadzenia odpowiedniej drogi do przyszłego dworca kolejowego. W 1883 r. odnowiono chodnik do dworca kolejowego. W 1902 r. droga do Sibicy była walcowana parowym walcem o masie 140 metercentnarów. W marcu 1929 r. zainstalowano ręczną stację paliwa w bliskości przejścia podziemnego (Demeloch), która należała do firmy Szumperka. Przy Demellochu miał być transformator.