starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. podkarpackie Rzeszów Śródmieście – Północ al. Piłsudskiego Józefa Most Lwowski

1915 , Rzeszów. Most na Wisłoku, łączący ulice Lwowską z Al. Piłsudskiego. Istniał od około 1860 do 19 maja 1915 r.

Skomentuj zdjęcie
Mimo wszystko ten most mi na kolejowy nie wygląda - nie widać szyn, a dodatkowo te "wazy" na przyczółku, kompletnie nie pasują do mostu kolejowego na Wisłoku
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: orto
2020-01-01 19:30:06 (6 lat temu)
do ylooC: Bardziej ten most wydaje się protoplastą mostu Piłsudskiego.
2020-01-01 19:36:18 (6 lat temu)
do ylooC: Wygląda na to, że to faktycznie jest protoplasta mostu Piłsudskiego na Wisłoku, a konkretnie wybudowany przez austriaków w 1860, a wysadzony przez wojska rosyjskie 19 maja 1915.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2020-01-01 20:19:46 (6 lat temu)
TW40
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 9 dni
Dodane: 23 września 2010, godz. 22:59:05
Rozmiar: 1400px x 887px
19 pobrań
3896 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TW40
Obiekty widoczne na zdjęciu
mosty
Most Lwowski
więcej zdjęć (5)
Zbudowano: 1605/1860/1928
Zlikwidowano: 1962

Most Lwowski – nad Wisłokiem, łączący 

https://pl.wiki...(Rzesz%C3%B3w)"
>śródmiejską aleję" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wiki...dlink=1">aleję
Piłsudskiego z https://pl.wiki...g/wiki/Pobitno">pobicińską ulicą" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wiki...dlink=1">ulicą Lwowską.



Pierwszy most w tym rejonie powstał przed 1605 r. Był on prawdopodobnie zlokalizowany u wylotu obecnej głównej alei starego cmentarz. Na początku XVIII w. drewniany most ulokowano w obecnym miejscu - pomiędzy ulicami: Piłsudskiego i Lwowską. Przetrwał on do 1815r., kiedy to został porwany przez wielką powódź, odbudowano go jako kamienny, z jednym filarem na środku rzeki, ale słuzył jedynie kilka lat. Kolejną, tym razem żelazną, przeprawę wybudowali Austriacy około 1860 r. Most został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie 19 maja 1915 r. Do jego odbudowy przystąpiono po odzyskaniu niepodległości. Nowy most, żelbetonowy został zaprojektowany przez inż. Skoczyńskiego. Uroczyste jego otwarcie miało miejsce 21 maja 1928 r. Most służył mieszkańcom do II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. został uszkodzony podczas próby wysadzenia go przez Wojsko Polskie. Niemieckie władze okupacyjne uszkodzenie naprawiły, wzmacniając most dodatkowym drewnianym filarem. W takim kształcie funkcjonował on do 1 sierpnia 1944 r., kiedy to został wysadzony przez wycofujące się oddziały Wehrmachtu. Po wojnie na jego miejscu ulokowano tymczasowy drewniany most, który służył aż do wybudowania nowej stałej przeprawy w 1962.



 


al. Piłsudskiego Józefa
więcej zdjęć (161)
Dawniej: Lenina