starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Jest ale to wydaje się lepsze tylko trzeba dokładnie przypisać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2019-01-04 12:10:41 (7 lat temu)
Nie znam Wrocławia. Na kartce pisze - ulica Kościuszki - i nic więcej nawet data jest tylko z treści życzeń.
2019-01-04 18:54:30 (7 lat temu)
do bogox : Poprawiłem.
2019-01-04 19:11:07 (7 lat temu)
ok
2019-01-06 11:14:05 (7 lat temu)
Dürgoy Marcin
+1 głosów:1
Fotka zrobiona w ostatnich dniach kwietnia lub pierwszych maja. Nagłośnienie na pochód.
2023-12-20 19:29:18 (2 lata temu)
bogox
Na stronie od 2011 październik
14 lat 8 miesięcy 4 dni
Dodane: 4 stycznia 2019, godz. 10:43:50
Źródło: Zbiory prywatne
Rozmiar: 1749px x 1165px
8 pobrań
1327 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bogox
Obiekty widoczne na zdjęciu
Architekt: Jadwiga Grabowska-Hawrylak
Kościuszki 36-42
więcej zdjęć (13)
Architekci: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Igor Tawryczewski, Maria Tawryczewska
ul. Kołłątaja Hugona, ks.
więcej zdjęć (801)
Dawniej: Neue Taschen Strasse
ul. Kościuszki Tadeusza, gen.
więcej zdjęć (3544)
Dawniej: Tauentzien Strasse, Neue Tauentzien Strasse
Ulica nabrała miejskiego charakteru po 1807 r., co związane było z wyburzeniem fortyfikacji miejskich. Jednak już wcześniej w tym miejscu biegła jedna z głównych dróg Przedmieścia Świdnickiego. W 1823 r. do ulicy przyłączono odcinek między ul. Dworcową i ul. Pułaskiego zwany Małym Wygonem. Wtedy też oficjalnie wprowadzono nazwę Tauentzienstr. Patronem został pruski generał Friedrich Bogislav von Tauentzien (1710-1791). W 1863 r. do ulicę ponownie przedłużono, tym razem do połączenia z ul. Traugutta i ul. Krakowską. Nowy odcinek dla odróżnienia od starszego nazwano Neue Tauentzien Strasse. Posiadał ona także odrębną numerację. Stan taki trwał do pierwszych lat XX wieku. Wtedy zdecydowano się na połączenie całej ulicy pod jedną nazwą i z jedną numeracją.

W 1945 roku zdecydowana większość zabudowy uległa zniszczeniu. Trochę mniej zniszczeń zanotowano we wschodnim odcinku ulicy. Ulica jako jedna z pierwszych po wojnie otrzymała nowego patrona. 25 lipca 1945 r. został nim generał, bojownik o niepodległość Polski Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko (1746-1817). W kolejnych latach w mijscu zniszczonych w czasie wojny kamienic wzniesiono bloki.