starsze
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. mazowieckie powiat nowodworski Nowy Secymin Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

21 października 2018 , Kościół poluterański w Nowym Secyminie.

Skomentuj zdjęcie
Rafał T
Na stronie od 2011 marzec
15 lat 3 miesiące 16 dni
Dodane: 20 stycznia 2019, godz. 11:28:34
Autor zdjęcia: Rafał T
Rozmiar: 1700px x 1275px
Licencja: CC-BY-NC-SA 3.0
Aparat: COOLPIX P530
1 / 50sƒ / 5.9ISO 1004mm
1 pobranie
862 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Rafał T
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1923
Dawniej: Zbór luterański (menonitów)
Zabytek: 1644-A z 26.11.1997
Drewniany kościół luterański, zbudowany przez kolonistów, wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego w 1923 roku, a obecnie służący parafii rzymskokatolickiej. Jednoprzestrzenny, konstrukcji słupowo-ryglowej, z węgłami łączonymi w rybi ogon, ozdobnie oszalowany deskami. Dach dwuspadowy, krokwiowy, kryty blachą. Od wschodu wieżyczka dzwonnicy z dachem sześciopołaciowym, krytym gontem. Nad frontowymi drzwiami wejściowymi daszek snycerskiej roboty z bogato wycinanymi detalami.

Obiekt zbudowany został na planie prostokąta, od zachodu dostawiona zakrystia przykryta dachem trzyspadowym, od wschodu we wnętrzu wydzielona kruchta pomieszczeniami, nad którymi umieszczono schody wejściowe prowadzące na chór muzyczny, wsparty częściowo na ośmiobocznym słupach, częściowo na ścianach wydzielających kruchtę. Wnętrze kościoła przykryte jest pozorną kolebką. Wyposażenie pochodzi z czasu wybudowania kaplicy. Kościół ewangelicko-augsburski stanowi ważne świadectwo historii i kultury osadnictwa ewangelickiego na tych terenach.

Źródło: