starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
czesil
 
+1 głosów:1
Do tej szkoły uczęszczała moja babcia.
2019-02-17 10:39:25 (7 lat temu)
czesil
 
Zapewne chodzi o pierwotną siedzibę orłowskiego gimnazjum. Można porównać
2019-02-17 10:43:47 (7 lat temu)
do czesil: Troszke zmienione górne okno, ale wyglada,że to ten sam budynek.
2019-02-17 11:20:33 (7 lat temu)
do czesil: Zapewne pan potrafi umiejscowić ten budynek na mapie. Byłabym wdzięczna.
2019-02-17 11:25:14 (7 lat temu)
W książce adresowej z 1914 niestety nie ma adresu gimnazjum. Jest tylko wpis dotyczący miejsca zamieszkania dyrektora: Piątkowski Kasimir, Realgymnas.-Direktor, Orlau, Obroki 417.
Uzupełnienie - 1914 to już chyba okres funkcjonowania nowego budynku gimnazjum.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2019-02-17 12:26:40 (7 lat temu)
do Krzyś_: czy miejscowosc była bardzo zniszczona w czasie wojny? jest szansa ,ze budynek przetrwał ?
2019-02-17 12:32:26 (7 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Krzyś_: Tekst od strony 10 może być pomocny:
2019-02-17 12:50:55 (7 lat temu)
do Krzyś_: W księdze jest wspomniany krawiec Kożusznik (Paul) - Orłowa 675, ale czy to ten budynek?
2019-02-17 13:05:16 (7 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Krzyś_: Znalazłem informację, że powyższy (lub sąsiedni - gimnazjum mieściło się w dwóch domach) budynek miał numer 490.
I faktycznie w KA 1914 kilka nauczycielek ma taki adres. Teraz trzeba tylko ustalić lokalizację :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2019-02-17 13:46:41 (7 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Dziękuję Krzysiu i da signa za wskazówki. Założyłem obiekt i wstawiłem znacznik podług starych zdjęć lotniczych z okresu po II wś. Budynku już nie ma, ponieważ Orłowa, jak i wiele innych miejscowości całkowicie zniknęło w wyniku szkód górniczych.
2019-02-18 20:42:09 (7 lat temu)
do czesil: Nie przypuszczałam,że to z takiej przyczyny miejscowść zniknęła. Jak to już mówiono wiele razy - fotopolska uczy.
2019-02-18 20:52:18 (7 lat temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 29 dni
Dodane: 11 lutego 2019, godz. 21:25:51
Autor: Beer. L. ... więcej (1)
Rozmiar: 3500px x 2276px
3 pobrania
2619 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły średnie
Dawniej: Bursa Polskieg Gimnazjum Realnego im. Juliusza Słowackiego
W 1909 r. nowo-powstałe Polskie Gimnazjum Realne im. Juliusza Słowackiego wynajęło od krawca Kożusznika (Gwiazdka Cieszyńska z września 1909 r. podaje, iż był to dom Jasioka) prywatny dom pod tymczasową siedzibę szkoły. Obiekt ten wraz z drugim przylegającym budynkiem (bursa) znajdował się niedaleko kościoła ewangelickiego.