starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Hellrid
+1 głosów:1
Z tym lotniskiem w Dęblinie jest większy kłopot niż sądziłem, przy okazji poszukiwań innego lotniska natrafiłem na informację, że w skład Dęblińskiego Węzła Lotnisk "wchodziły lotniska: Dęblin-Irena, Ułęż, Podlodów, Borowina i Zajezierze a także lotniska polowe w Górze Puławskiej i Żyrzynie.", także część zdjęć umieszczanych tutaj może pochodzić także z innych lotnisk, które były w najbliższej okolicy. Wieczorem zrobię zbiorczy katalog tematyczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2019-12-11 10:30:59 (6 lat temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 29 dni
Dodane: 10 marca 2019, godz. 21:06:41
Autor: nieznany ... więcej (3833)
Rozmiar: 2353px x 3520px
15 pobrań
2384 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły wyższe
Lotnicza Akademia Wojskowa
więcej zdjęć (16)
Dawniej: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, znana na świecie jako dęblińska „Szkoła Orląt", nawiązuje do tradycji oficerskich szkół lotniczych, działających od 1918 roku. Oficerska Szkoła Lotnictwa powstała w Grudziądzu w listopadzie 1925 roku. Na przyznane wojsku w 1919 roku dęblińskie grunty, „Szkołę Orląt" przeniesiono 14 kwietnia 1927 roku. Od 1928 roku, już jako Szkoła Podchorążych Lotnictwa, rozpoczęła kształcenie kadr oficerskich, obserwatorów i pilotów. W czasie II wojny światowej polscy lotnicy, po wrześniowych bojach w kraju, walczyli na Zachodzie pod sztandarem Polskich Sił Powietrznych. Sztandar - relikwia, przechowywany w Sali Tradycji „Szkoły Orląt", jest świadectwem chwały polskich skrzydeł i jedności lotników polskich walczących na Zachodzie i Wschodzie. Dęblińscy wykładowcy i piloci - instruktorzy kontynuowali wojenne kształcenie kadr lotniczych w polskich szkołach pilotażu, między innymi w Hucknall i Newton. W kraju częściowo wyzwolonym spod okupacji niemieckiej, 31 października 1944 roku wznowiono w Zamościu szkolenie lotnicze w Wojskowej Szkole Lotniczej Wojska Polskiego, którą 23 marca 1945 roku przeniesiono na dęblińskie lotniska. W 1968 roku Oficerską Szkołę Lotniczą przeformowano w Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą, której absolwenci uzyskiwali wyższe wykształcenie. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku przekształcono Szkołę w uczelnię o nazwie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.



Zachowując w wiecznej pamięci zapisany w kartach historii dorobek lotniczych pokoleń, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych działa na rzecz rozwoju polskiego lotnictwa, kształcąc nowe pokolenia lotników oraz pomnażając dorobek naukowy i techniczny.



W ostatnich latach w związku z podniesieniem statusu uczelni do rangi akademii zmieniono jej nazwę na Lotniczą Akdemię Wojskową.


Zdjęcia lotnicze
więcej zdjęć (44)
Lotnisko Dęblin-Irena
więcej zdjęć (73)
ul. Dywizjonu 303
więcej zdjęć (321)