| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pomnik -Obelisk na stacji kolejowej w Mińsku Mazowieckim

proszę czekać...

    W niedługim czasie po napaści hitlerowskiej na Związek Radziecki i rozpoczęciu zaciekłych bojów na froncie wschodnim, mieszkańcy Mińska Mazowieckiego obserwowali przetaczajjące się przez stację kolejową w pewnych odstepach czasu pociagi z wzietymi do niewoli przez wojska hitlerowskie żołnierzami armii radzieckiej. 

     Jeńcy wojenni przewożeni byli pociagami towarowymi,  a małe okienka wagonów były gęsto okratowane drutem kolczastym.  W roku 1943 , w trzeciej dekadzie listopada, w dzień sobotni pod wieczór, jeden z takich pociągów zdążających w kierunku zachodnim, zatrzymał się na stacji kolejowej w Mińsku Mazowieckim.

     Jak się później okazało, podczas długiej podróży, jency wojenni znajdujący się w jednym z wagonów pociągu, zdołali zrobić otwór w podłodze i kiedy pociąg stał nieruchomo na stacji, korzystając z ciemności, zaczęli pojedynczo opuszczać wagon i oddalać się poza teren stacji. Wielu z nich udał się ten manewr i w ten sposób odzyskali wolność, ale nie wszyscy mieli szczęście. 

      W pewnym momencie ucieczkę jeńców zauwazył żołnierz niemiecki z obsługi konwojującej pociag i otworzył ogień do uciekających. Z pomocą strzelajacemu przyszli inni konwojenci, a także zatrudnieni na stacji kolejowej niemieccy straznicy oraz kwaterujący w pobliżu - przy ul. Pięknej żandarmi niemieccy. Okrutny los spotkał żołnierzy radzieckich, którzy nie zdązyli, a może nie zdecydowali się jeszcze na opuszczenie wagonu. 

       Barbarzyńscy hitlerowcy, wbrew postanowieniom Międzynarodowej Konwencji o traktowaniu jeńców wojennych, dokonali na nich samosądu. Wywleczonych siłą z wagonu natychmiast rozstrzelali na rampie kolejowej tuż przy pociągu jenieckim.

        Od zbrodniczych kul niemieckich zginęło wówczas 26 jeńców. Ciała pomordowanych nastepnego dnia, a była to niedziela , uprzątnięto z rampy, ale miejsca gdzie zostali pogrzebani , nie udało się ustalić. 

        W celu uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy radzieckich  - jenców wojennych z inicjatywy Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej przy wydatnej pomocy miejscowego rzemiosła , w dniu 30 października 1967 rokuodsłonięto na stacji kolejowej w Mińsku Mazowieckim pomnik-obelisk. Na czołowej ścianie obeliskuu góry widzimy gwiazdę pięcioramienną , a ponizej na wmurowanej w ścianę płycie marmurowej napis:

        "Na wieczną chwałę żołnierzom radzieckim , którzy jako jeńcy wojenni zostali wymordowani w bestialski sposób na rampie kolejowej w 1943r. przez barbarzyńców hitlerowskich w 50 rocznicę Wielkeij Rewolucji Październikowej 7.XI.1967

Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego".

 

 

 

                                                                                               Zebrał i opracował w 1970r Stanisław Zienkiewicz , członek Zarządu i komitetu Historycznego Oddziału Powiatowego ZBOWiD

 

 

Pomnik-obelisk został usunięty w 2018r w raamch ogólnopolskiej akcji dekomunizacji polskich wsi i miast.

 

Źródło : Rocznik Mińskomazowiecki t.28, 2018

Fotografie : fotopolska.eu

 

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet