starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat tarnogórski Kalety Miotek ul. Ofiar Katynia Pałac myśliwski Donnersmarcków

23 listopada 2015 , Pałac myśliwski Donnersmarcków. Podczas II wojny światowej zakwaterowano w budynku jednostkę SS. przedtem jednak zrabowano co cenniejsze meble i przedmioty. Później miejscem opiekowała się baza nadleśnictwa, która w 1991 r. została zlikwidowana, ale los pałacu ulegał stopniowej dewastacji. Właściciel obiektu nie posiadał bowiem środków finansowych, które umożliwiłyby przeprowadzenie prac remontowych i restauracyjnych. Nadzieja na jego lepszą przyszłość pojawiła się w 2006 r., kiedy to majątek został sprywatyzowany i trafił w ręce firmy „Elegra”. Niestety, nie podjęła ona żadnych działań w kierunku przywrócenia świetności temu pięknemu zabytkowi. W chwili obecnej jest wystawiony na sprzedaż.

Skomentuj zdjęcie
Te zdjęcie jest przedmiotach.
2019-08-09 08:59:58 (6 lat temu)
do Eugeniusz S.: Już nie.
2019-08-09 09:01:39 (6 lat temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 30 marca 2019, godz. 6:55:20
Autor zdjęcia: 4elza
Autor: 4elza ... więcej (15911)
Rozmiar: 4000px x 2686px
1 pobranie
799 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1860-1861
Dawniej: Ośrodek Transportu Leśnego
Zabytek: A/475/91

Pałac myśliwski  wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego, został zbudowany z inicjatywy hrabiego Guidona Henckla von Donnersmarcka. Poza sezonem łowieckim zamieszkiwali w nim urzędnicy hrabiego, natomiast w sezonie duże grupy myśliwych rozpoczynały i kończyły w tym miejscu polowania. Po II wojnie światowej posiadłość upaństwowiono i ulokowano w niej bazę Ośrodka Transportu Leśnego. W pałacu urządzono biura oraz warsztaty. Na parterze zostały ustawione pięciotonowe tokarki, w wyniku czego podłogi uległy zniszczeniu. Działalność Ośrodka przyczyniła się do ogromnej dewastacji budynku; w chwili wpisania na listę zabytków potwierdzono 70-procentowe zniszczenia tego obiektu.



W 2020 roku zrujnowany pałac zakupił właściciel firmy NaturDay, podejmując się jego remontu. Ten zakończył się w lipcu roku następnego.



Frontowa elewacja jest siedmioosiowa, w części środkowej trzyosiowy ryzalit. Budynek nie jest podpiwniczony, ma dwie kondygnacje; w miejscu ryzalitu – trzykondygnacyjny. Nad wejściem taras z żelazną balustradą, wsparty na filarach. Mury z cegły i kamienia wapiennego, stropy drewniane, dach czterospadowy kryty papą.


ul. Ofiar Katynia
więcej zdjęć (147)
Dawniej: 30-lecia