starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5
Skomentuj zdjęcie
stoik
 
Бања Лука ; )
2009-11-12 09:10:33 (16 lat temu)
Gaj777
Na stronie od 2009 lipiec
16 lat 11 miesięcy 14 dni
Dodane: 11 listopada 2009, godz. 21:18:33
Autor zdjęcia: Gaj777
Rozmiar: 769px x 575px
Licencja: Public Domain
0 pobrań
2189 odsłon
5 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Gaj777
Obiekty widoczne na zdjęciu
teatry
Architekt: Mieczysław Szymuś
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1953-1958
Dawniej: Żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika
Teatr lalek Banialuka został założony w 1947 roku w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest budynek przy ul. A. Mickiewicza 20 na Dolnym Przedmieściu, wzniesiony w 1935 r. jako żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. W miejscu placu przed teatrem w latach 1881–1940 stała bielska synagoga. Istniejący dzić obiekt powstał w latach 1953-1958. Ze swoimi przedstawieniami Teatr Banialuka odwiedził kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone. Od 1966 roku Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W 2007 roku w konkursie wzięło 13 krajów: Francja, Niemcy, Iran, Portugalia, Słowacja, Włochy, Czechy, Serbia, Hiszpania, Austria, Bułgaria, Rosja i Polska. Teatr Lalek Banialuka wystąpiła poza konkursem i zaprezentował 3 przedstawienia: "Przemiana", "Królowa Śniegu" i "Antygona". Uczestniczyła również w wielu innych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinione, Cividale del Friuli, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres oraz przeglądach, na których była wielkrotnie nagradzana. Banialuka również organizuje warsztaty dla najmłodszej i nieco starczej publiczności, które są prowadzone przez doświadczonych aktorów.
ul. Mickiewicza Adama
więcej zdjęć (296)
Dawniej: Stirgelgasse, Elisabethstraße