starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Pomuchelskopp
+2 głosów:2
W 1977 nie było tam jeszcze muzeum. Zostało otwarte dopiero 1 września 1979 jako oddział zamiejscowy wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
2026-06-08 08:00:59 (20 dni temu)
do Pomuchelskopp:
Poprawiłem opis pod zdjęciem.
2026-06-08 16:07:29 (19 dni temu)
mar
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 14 dni
Dodane: 23 czerwca 2019, godz. 18:08:53
Autor: Lech Zielaskowski ... więcej (1249)
Rozmiar: 1900px x 1366px
8 pobrań
556 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mar
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Zbudowano: 1946
Zbudowano: 1840-1842
Dawniej: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu O/ Gdańsk, UP Gdańsk 1, Königliches Garnisonlazarett №2
Zabytek: 422 (d. 297 / 24.02.1967)

Poczta Polska w Gdańsku utworzona na mocy postanowień traktatu wersalskiego (paragraf 104 ust. 3) z 1919 oraz konwencji polsko-gdańskiej z 1920 (artykuły 29-32). 10 marca 1920 powstała pierwsza placówka w Gdańsku Nowym Porcie.

W 1921 utworzono Dyrekcję Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku. Mieściła się ona przy placu Heweliusza, a podlegały jej trzy urzędy pocztowe: Gdańsk 1 w gmachu przy pl. Heweliusza na Starym Mieście (od 1925), Gdańsk 2 na Dworcu Głównym w pomieszczeniu PKP oraz Gdańsk 3 – w porcie. Urzędy na dworcu i w porcie nie obsługiwały jednak indywidualnych klientów (ich obsługą zajmował się oddział nr 1 położony w budynku na placu Heweliusza). W Gdańsku ustawionych zostało 10 skrzynek pocztowych z polskim godłem państwowym.

Urząd Gdańsk 1 stał się od 1930 głównym urzędem pocztowym w Gdańsku. Mieściła się w nim między innymi centrala telefoniczna z bezpośrednim połączeniem z Polską. Szacuje się, że w 1939 na Poczcie Polskiej pracowało nieco ponad 100 osób.

Do kwietnia 1939 komórką samoobrony na Poczcie Polskiej kierował Alfons Flisykowski. Większość pocztowców należało zaś do tajnej organizacji Związku Strzeleckiego, której członkowie byli szkoleni na kursach w Polsce.

Od kwietnia dowództwo przejął ppor. Konrad Guderski, który został przysłany do Gdańska przez Sztab Główny Wojska Polskiego. Zajął się on szkoleniem pocztowców oraz przygotowaniem do obrony. W tym celu wycięte zostały drzewa otaczające gmach poczty oraz zabezpieczone wejście do budynku. W połowie sierpnia załogę poczty wzmocniono dziesięcioma pracownikami, którzy zostali oddelegowani z Gdyni i Bydgoszczy.



Źródło: [

Wikipedia] oraz [ Wikipedia] Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]


pl. Obrońców Poczty Polskiej
więcej zdjęć (94)
Dawniej: Heveliusplatz