starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 20 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
+2 głosów:2
Wiem Slawku źe jesteś bardzo skromnym czlowiekiem, moźna powiedzieś źe aź wstydliwym i źe pochwaly pod twojim zdjieciem Cie źenuja, ale....poprostu wyjatkowo piekne zdjiecie.....
2019-11-02 09:26:55 (6 lat temu)
Eugeniusz S.
+2 głosów:2
Gryfne uuuUUU
2019-11-02 09:36:59 (6 lat temu)
s_mile
+1 głosów:1
do vetinari: Powoli stwierdzam, że kpisz sobie ze mnie... :-D :-D :-D Ale należą mi się te kpiny.

A prawda jest taka. Ten dzień - niedziela 20 października - był z boskim światłem fotograficznym. A ja niestety byłem na ciężkim kacu, miałem weekendowe wyjazdowe spotkanie klasowe. Zamiast jeździć i focić co popadnie mogłem popełnić tylko kilka kadrów przejazdem - byłem w roli pasażera. Ot i cała tajemnica "pięknych" zdjęć - tym razem naprawdę jedynie "trafiło się".

Jak się za to wybrałem na świadome fotograficzne łowy nad Wartę. 3 dni później, w środę 23 X, to niebo było łyse, a światło ostre. Choć i tak powinienem się cieszyć, bo ruszałem z Wrocławia w gęstej mgle, która utrzymała się na Dolnym Śląsku cały dzień, a w Wielkopolsce (na północ od Jarocina) przynajmniej tej mgły nie było.
Tak więc w tym roku przegapiłem fotograficzną pogodę.

Choć kto wie, może jeszcze się uda - zawsze powtarzam, że najlepiej fotografuje mi się między urodzinami a imieninami (22 IX - 5 XI). Więc delikatnie ostrzę sobie zęby (i obiektyw ;-) ) na najbliższy tydzień. Oby.
2019-11-02 10:39:51 (6 lat temu)
piotr brzezina
+2 głosów:2
do s_mile: Sławek przed Tobą jeszcze kupę dziesiątek lat i trafisz jeszcze nie raz na wymarzone niebo i zachwycisz nas swoimi fotkami
2019-11-02 10:47:11 (6 lat temu)
vetinari
+3 głosów:3
do s_mile: Skromny cichy...lubie nie tylko Twoje zdjiecia ale i Twoje komentarze i uwagy....trzymam kciuky bo u nas obecnie jest pogoda do niczego....chyba duźo z nas bedzie wspominacz ten uroczy i kolorowy tegoroczny październik jako na doźynky 2019 ☺☺☺
2019-11-02 10:57:12 (6 lat temu)
s_mile
Na stronie od 2011 maj
15 lat 1 miesiąc 21 dni
Dodane: 1 listopada 2019, godz. 21:24:18
Autor zdjęcia: s_mile
Rozmiar: 1500px x 1500px
Aparat: NIKON D7200
1 / 60sƒ / 8ISO 14018mm
0 pobrań
1011 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia s_mile
Obiekty widoczne na zdjęciu
Figura Trójcy Świętej
więcej zdjęć (12)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1253-XV w.
Dawniej: Peter Paul - Kirche
Kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła to największy kościół w diecezji świdnickiej. Długość nawy głównej wynosi 88 metrów, wysokość 27,5 metra, natomiast nawy boczne są wysokie na 11 metrów. Kościół mieści jednorazowo 4 tysiące wiernych.
Został wzniesiony na miejscu starszego. Budowę obecnego rozpoczęto w połowie XIV w., a zakończono około 1530 r. Wykonano go z łomu granitowo-bazaltowego, z zewnątrz nietynkowanego, a do dekoracji użyto piaskowca. Budowniczymi byli joannici. Jest to trzynawowa, pięcioprzęsłowa bazylika, założona na rzucie krzyża łacińskiego z transeptem. Uwagę zwracają bogato rzeźbione portale z tympanonami. W środku wielkiej nastawy ołtarzowej znajdują się najcenniejsze dzieła sztuki średniowiecznej: dwumetrowa, kamienna Madonna Strzegomska w otoczeniu czterech scen poliptykowych, przedstawiających Zwiastowanie Pańskie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa i Pokłon Trzech Króli. Prawie wszystkie pozostałe ołtarze, stanowiące dzisiejszy wystrój bazyliki, zostały przeniesione z kościołów klasztornych: karmelitanów i benedyktów. Ambona, rzeźbiona w piaskowcu, pochodzi z 1592 r., kiedy kościół należał do protestantów. Czasza ambony dźwigana jest przez Mojżesza z tablicami Dekalogu na rękach, w otoczeniu dwóch aniołów. Na zewnątrz zdobią ja postacie czterech ewangelistów. Trzy grupy, po czterech apostołów, ozdabiają balustradę schodów wiodących na ambonę. Na szczycie kopuły umieszczony jest Chrystus z kulą ziemską w dłoni. W prezbiterium znajdują się trójakardowe, kamienne sedilia i sakramentarium. Na uwagę zasługują również: kamienna, późnogotycka chrzcielnica z pocz. XVI w.; fragmenty polichromii z XIV i XVI w. oraz wiele nagrobków i epitafiów z XVI-XVIII w.

Dnia 15 września 2002 r. kościół św. Apostołów Piotra i Pawła został ogłoszony przez papieża bazyliką mniejszą.

za :
pl. Jana Pawła II
więcej zdjęć (396)