| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...

Spotkanie cara Aleksandra II z cesarzem Wilhelmem I.

We wrześniu 1879 na terenie dworca doszło do spotkania dwóch głów europejskich państw. Był to car Aleksander II i cesarz Wilhelm I. Aleksandrów Kujawski nazywał się wtedy Pogranicznym z racji lolakizacji na granicy rosyjsko - pruskiej. Stacja ta znajdowała się na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko - Bydgoskiej do której obaj monarchowie mogli dostać się szybko koleją. Budynek dworcowy posiadał dodatkowo na swoim wyposażeniu pokoje dla "Dostojnych Osób", przeznaczone dla rodziny Romanowów na czas odpoczynku w podróży. Pokoje składały się z czterech głównych pomieszczeń: pokój dębowy, mahoniowy, hebanowy i sosnowy. Nazwy jak łato się domyśleć pochodziły od drewna stosowanego przy produkcji mebli zdobiących pomieszczenia. Pokoje nie były skanalizowane więc do dyspozycji gości były.....nocniki. Przedmiotem spotkania i dyskusji obu monarchów była sytuacja geo - polityczna panująca w Europie, wzajemne stosunki i sytuacja zjednoczonych państw niemieckich pod flagą Prus. SPrzygotowania do spotkania  rozpoczęły sie w dniu 1 wrzesnia a towarzyszyły im wybudowana na tę okazję brama triumfalna, oflagowane budynki i dekoracje z kwiatów (5 ton) które sprowadzono z Bydgoszczy. Pokoje miał zająć Wilhelm I zaś Aleksander II gościł u barona Dmitrija Fiksena  ówczesnego szefa Aleksandrowskiego Okręgu Celnego. Obaj dostojni goście pojawili się na dworcu 3 września o 12.00 i 15.00. Rozmowy prowadzono w dniach 3 i 4 września bez tłumacza z racji znajomości przez obu monarchów języka niemieckiego. Korzystając okazji Aleksander II zwiedził dworzec i przyglądał się odprawom rosyjskich pograniczników. Samo spotkanie nic nie wniosło szczególnego do historii obu krajów, stanowi jednak ciekawy przykład jak mało znane miejsce mogło mieć swoje 5 minut w historii Europy. Należy dodać także, że owe pokoje były wtedy po raz pierwszy w swojej historii wykorzystane na nocleg, bowiem zazwyczaj  służyły tylko do krótkich odpoczynków dla carskiej rodziny przed dalszą podróżą.

b/h/2020 na podstawie książki "Sekrety rosyjskich kolei" autorstwa Violetty Wiernickiej.

 

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet