|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Lata 1910-1914 , Ewangelicki Dom Modlitwy, w głębi po prawej stronie widoczna Szkoła Ludowa IV w Czechowicach.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 2 grudnia 2019, godz. 20:40:38 Źródło: inne Autor: Autor nieznany ... więcej (5958) Rozmiar: 1900px x 1219px
4 pobrania 890 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia JureK Obiekty widoczne na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 4 więcej zdjęć (9) Zbudowano: 1910 Dawniej: Powszechna Szkoła Publiczna nr 4 Budynek przy ul. Studenckiej 2 w Czechowicach-Dziedzicach został wybudowany w roku 1910. W gmachu mieściła się przeniesiona z budynku kolei szkoła niemiecka "Schulvereinu". Uczyły się w niej wyłącznie niemieckie dzieci. W pierwszych latach XX wieku działała w niej ochronka dla najmłodszych dzieci prowadzona przez siostry Felicjanki z Krakowa. Budynek jest dwukondygnacyjny. Od frontu zdobi go wysunięty lekko pilaster, zakończony trójkątnym przyczółkiem. Wejście główne zwieńczone jest półkoliście, przyozdobione portykiem z dwiema kolumnami, trójkątnym przyczółkiem i dwoma kulistymi pucharami. Nad wejściem widnieje rok wybudowania szkoły.Okna piętra zdobione są obramieniami. Dwuskrzydłowy budynek nakryty jest dachem kopertowym, wielospadowym. Po zakończeniu I wojny światowej w gmachu szkoły powstała Szkoła Powszechna IV. Jednocześnie istniała w budynku dawna szkoła niemiecka. W związku ze stale rosnącą liczbą uczniów w szkole polskiej, przyznawano jej coraz to większy obszar sal. Na tym tle stale wynikały spory pomiędzy dyrekcją szkoły polskiej i niemieckiej. Wybuch II wojny światowej spowodował zaprzestanie działalności szkoły polskiej. Od roku 1943 w szkole mieściły się koszary wojsk niemieckich. Zaraz po zakończeniu II wojny w szkole polskiej rozpoczęto nauczanie. W roku 1957 z uwagi na dużą liczbę uczniów rozpoczęto rozbudowę szkoły. Budowa zakończyła się dwa lata później. W kolejnych latach szkoła stała się największą w powiecie. W okresie od roku 1965 do 1967 przeprowadzono modernizację i remont i dobudowano dodatkowe pomieszczenia.W trakcie działalności pedagogicznej, szkołę ukończyło ponad 6 tys. absolwentów/źr.nfoserwis-etnokultura.pl/r,3,342,518,Szkola-Podstawowa-nr-4-w-Czechowicach-Dziedzicach.html/ oraz Jacek Cwetler Szkolnictwo w Czechowicach-Dziedzicach. Ewangelicki Dom Modlitwy więcej zdjęć (2) Zbudowano: 1910-1911 Wybudowany w latach 1910-1911 mieści kaplicę,zakrystię i pomieszczenia mieszkalne. Ma tutaj swoją siedzibę Parafia Ewangelicko-Augsburska.Zbudowany w kształcie litery „L” i posiada dwie kondygnacje nakryte dachem dwuspadowym z naczółkiem.Budynek zaprojektował syn ewangelickiego kaznodziei Otto Bartning (źr. Program Opieki Nad Zabytkami na terenie gminy Czechowice-Dziedzice). Przed wybudowaniem kaplicy Dziedzice stanowiły ośrodek kultu religijnego ewangelików z obu miejscowości.Najpierw wierni uczestniczyli w nabożeństwachw Bielsku, a później w sali hotelu Gebauer(1906r) ul. Studencka więcej zdjęć (27) ul. Słowackiego Juliusza więcej zdjęć (87) Dawniej: Strasse der SA Osiedle Centrum od numeru 1 do numeru 11 nieparzyste; Osiedle Lesisko pozostałe |