|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.19
15 listopada 2009 , Parowa maszyna wyciągowa.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 18 listopada 2009, godz. 13:01:35 Autor zdjęcia: Tomasz Górny (Nemo5576) Rozmiar: 1200px x 928px Licencja: CC-BY-SA 3.0
1 pobranie 3100 odsłon 5.19 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Tomasz Górny (Nemo5576) Obiekty widoczne na zdjęciu Parowa maszyna wyciągowa więcej zdjęć (8) Wyprodukowana w 1910 roku w fabryce Breslauer Maschinenn Baunstal maszyna wyciągowa, obecnie jeden z eksponatów ścieżki edukacyjnej. Pracowała w KWK Siemianowice (szyb Staszic II).. Maszyna była napędzana przez maszynę parową bliźniaczą z dwukrotnym rozprężeniem pary wodnej, ustrój leżący, układ cylindrów posobny. Para miała ciśnienie 8-10 atm i temperaturę 280 stopni C. Maszyna posiadała dwa bębny o wymiarach 6500x 1400 mm. Prędkość windy 6-14 metrów sekundowo. Maszyna była wyposażona w kilka hamulców (parowy bezpieczeństwa, ręczny, śrubowy). Kopalnia Węgla Kamiennego "Siemianowice" więcej zdjęć (83) Dawniej: Max Grube, Kopalnia Węgla Kamiennego Michał Początki datuje się na rok 1855 kiedy to przez połączenie kilku pól górniczych i kopalń uruchomiono kopalnię pod nazwą "Vereinigte Siemianowitzer Steinkohlengruben". Właścicielem był Karol Hugon Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku rozdzielono ją na 2 zakłady o nazwach:"Laurahütte" i "Richter". Kopalnie w 1925 roku połączono w jeden zakład o nazwie: "Huta Laura i Richter". W 1933 "Huta Laura" została unieruchomiona, a jej pole połączono z kopalnią "Richter" i w 1937 roku zmieniono nazwę na: "Siemianowice". W czasie okupacji hitlerowskiej należała do koncernu Hermann Göring, który uruchomił ponownie kopalnię "Huta Laura" i oddzielił ją od kopalni "Richter". W 1945 roku kopalnie zostały ponownie połączone pod nazwą 'Siemianowice". W czasie likwidacji nosiła nazwę: KWK "Siemianowice" - ZG "Rozalia". ul. Michałkowicka więcej zdjęć (184) |