starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.19
Skomentuj zdjęcie
No ładnie Nemo. Puszki pozgarniałeś do torby i na skup złomu teraz. A kubeczek został zamiast do śmietniska do wrzucić :)
2009-11-18 13:22:39 (16 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
+1 głosów:1
Fajnie żartować ale wtedy myślałem ze mnie szlag trafi. Na całym terenie syf z malarią (chyba nikt liści i śmieci nie sprząta), pozostałości imprezy na maszynie i nie ma nawet gdzie tych śmieci wywalić bo na całym terenie geniusze nie postawili ani jednego kosza (przynajmniej ja nie znalazłem). Usypałem z całości śliczny stosik na boku, może ktoś to w końcu sprzątnął :/ Ogólnie sytuacja typowo polska. Najpierw wydano sporo pieniędzy na urządzenie tej ścieżki (i całkiem ładnie im wyszło), a potem uznano że starczy tych wydatków. I efekt jest jaki jest. Syf, eksponaty rdzewieją, a takim mutantom jak ja wstyd że tą "ekspozycję" ktoś może obejrzeć i wyciągnąć sobie wnioski na temat mieszkańców Zabrza :(
2009-11-18 13:40:59 (16 lat temu)
Na stronie od 2009 sierpień
16 lat 9 miesięcy 29 dni
Dodane: 18 listopada 2009, godz. 13:01:35
Autor zdjęcia: Tomasz Górny (Nemo5576)
Rozmiar: 1200px x 928px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
1 pobranie
3100 odsłon
5.19 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Tomasz Górny (Nemo5576)
Obiekty widoczne na zdjęciu
Parowa maszyna wyciągowa
więcej zdjęć (8)

Wyprodukowana w 1910 roku w fabryce Breslauer Maschinenn Baunstal maszyna wyciągowa, obecnie jeden z eksponatów ścieżki edukacyjnej. Pracowała w KWK Siemianowice (szyb Staszic II).. Maszyna była napędzana przez maszynę parową bliźniaczą z dwukrotnym rozprężeniem pary wodnej, ustrój leżący, układ cylindrów posobny. Para miała ciśnienie 8-10 atm i temperaturę 280 stopni C. Maszyna posiadała dwa bębny o wymiarach 6500x 1400 mm. Prędkość windy 6-14 metrów sekundowo. Maszyna była wyposażona w kilka hamulców (parowy bezpieczeństwa, ręczny, śrubowy).


Dawniej: Max Grube, Kopalnia Węgla Kamiennego Michał

Początki datuje się na rok 1855 kiedy to przez połączenie kilku pól górniczych i kopalń uruchomiono kopalnię pod nazwą "Vereinigte Siemianowitzer Steinkohlengruben". Właścicielem był Karol Hugon Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku rozdzielono ją na 2 zakłady o nazwach:"Laurahütte" i "Richter". Kopalnie w 1925 roku połączono w jeden zakład o nazwie: "Huta Laura i Richter". W 1933 "Huta Laura" została unieruchomiona, a jej pole połączono z kopalnią "Richter" i w 1937 roku zmieniono nazwę na: "Siemianowice". W czasie okupacji hitlerowskiej należała do koncernu Hermann Göring, który uruchomił ponownie kopalnię "Huta Laura" i oddzielił ją od kopalni "Richter". W 1945 roku kopalnie zostały ponownie połączone pod nazwą 'Siemianowice". W czasie likwidacji nosiła nazwę: KWK "Siemianowice" - ZG "Rozalia".



Źródło:

(wikipedia)


ul. Michałkowicka
więcej zdjęć (184)