Jako oficjalny początek nadawania Telewizji Polskiej przyjęto datę 25 października 1952 roku. Wtedy właśnie o godzinie 19.00 rozpoczął się półgodzinny program nadawany z budynku instytutu z 70 metrowego studia telewizyjnego. Była to mieszanka technologii bo dźwięk należało odbierać za pomocą radia na falach średnich. Punkt 19.00 z ekranów zniknęła plansza z rysunkiem warszawskiej Syrenki a pierwsza Polka - spikerka Maria Rosa - Krzyżanowska powitała telewidzów słowami : "Dobry wieczór, mili telewidzowie. W dzisiejszym programie ujrzycie....".Telewior był wtedy rzadkością. Stawały zakłady pracy by móc obejrzeć program, zbierali się sasiedzi z całego bloku u szczęśliwców posiadających pierwsze telewizory, było to historyczne wydarzenia na skalę krajową. Pierwszy program trwał około 30 minut i był o charakterze taneczno - muzycznym. Maria Nowosad zaspiewała piosenkę "Księżyc już zaszedł, więc ty śpij", Jerzy Michotek wystąpił z "Balladą o kułaku". Mim Jan Mroziński wykonał etiudę a na zakończenie Witold Gruca zatańczył przy akompaniamencie akordeonu (studio było za małe by pomieścić pianino !). Tak wyglądał oficjalny pierwszy dzień TVP. Dla uczciwości wypada dodać, że niektóre źródła jako datę pierwszej emisji podają 23 października.
bonczek/hydroforgroup/2020 na podstawie "Prezenterki Tele- Prl" Swiat Książki 2015.
do † ML: "Nie bez kozery" to się kiedyś w telewizji mówiło z przymrużeniem oka, ze względu na znanego prezentera Andrzeja Kozerę. 13 grudnia 81 nie chciał założyć munduru i znikł z wizji.