| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kamienica przy ul. Koński Kierat 12 w Szczecinie

proszę czekać...

Kamienica przy ul. Koński Kierat 12 – szczecińska kamienica znajdująca się na narożniku ulic Koński Kierat i Mariackiej, na obszarze osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Jedna z nielicznych kamienic ocalałych z bombardowań starego miasta i powojennych rozbiórek zabudowy.

W XVI wieku i początkach XVII wieku na miejscu obecnej kamienicy funkcjonowała miejska warzelnia piwa, zwaną także Górną piwnicą miejską. W 1681 r., pod panowaniem szwedzkim, budynek zamieniono na magazyn (Altes Packhaus). W późniejszym czasie został on przejęty przez Królewski Urząd Skarbowo-Podatkowy (Königliches Pack- und Accisehaus), a część pomieszczeń przeznaczono na szkołę przędzalniczą.

W 1880 r. stary budynek wyburzono. Wykorzystując jego stare XIV-wieczne fundamenty wzniesiono nową, neoklasycystyczną kamienicę z przeznaczeniem na siedzibę loży masońskiej. Po proklamowaniu III Rzeszy miejsce loży masońskiej zajął Narodowosocjalistyczny Związek Rzeszy ds. Ćwiczeń Fizycznych (niem. Nationalsozialistischer Reichsbund für Leibesübungen).

W latach 40. XX wieku szczecińskie stare miasto zostało zniszczone wskutek kilkukrotnych bombardowań. Uszkodzeń nie uniknęła także kamienica przy ul. Koński Kierat 12. Działania wojenne zburzyły dach z hełmem, trzecie piętro budynku i część skrzydła od strony ulicy Koński Kierat[3][4]. Kamienica stała zrujnowana do początku lat 60. XX wieku. W trakcie odbudowy nie odtworzono zniszczonego fragmentu lewego skrzydła i trzeciego piętra, przykrywając dwa zachowane piętra dachem i wymurowując nową ścianę szczytową w lewym skrzydle. Po odbudowie kamienica była siedzibą m.in. Pewexu. Od 1999 r. kamienica jest własnością prywatną i mieści antykwariat.

Artykuł opublikowany pierwotnie w Wikipedii na licencji CC-BY-SA 3.0.

Skomentuj artykuł
Kolego Szczecinolog, ma już Kolega uprawnienia do edytowania nie swoich obiektów w Szczecinie, zatem proszę umieszczać tego typu "artykuły", skądinąd ciekawe i rzetelne teksty własnego autorstwa, tam gdzie ich miejsce, czyli wprost jako opisy obiektów, gdzie zawarte powinny być podstawowe informacje na ich temat i ich krótka historia.
2020-11-20 23:49:52 (5 lat temu)
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet