Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
Lata 1400-1729 , Drewniany kościółek w Czechowicach XVw.Obraz według wizji malarza Mariana Okońskiego (1921-1993). W tym miejscu stoi teraz kościół św Katarzyny. Modrzewiowe drzwi, prawdopodobnie z tego kościoła, znajdują się w Izbie Regionalnej./źr.Czechowice Dziedzice na starych zdjęciach/J.Kozik
do ritterswalder: Weź pod uwagę,że to jest obraz namalowany/narysowany według wizji człowieka, który nie żył w XV wieku to jak mogę datować na XV wiek.Pocztówkę też datujesz tak jak jest mniej więcej wydana , a nie dajesz datę powstania obiektu, który na niej jest:)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
do fantom: Skoro takie są zasady to nie ma sprawy, zmienię na XVw.Trochę to jednak do mnie nie przemawia,bo pocztówki datujesz datą wydania, a nie datą zbudowania obiektu, który przedstawia i wydaje mi się,że powinny obowiązywać te same zasady.
do JureK: Nie datujemy datą zbudowania obiektu, tylko datą którą przedstawia owa rekonstrukcja. Ja nie wiem czy to jest XV czy XVI czy XVIII wiek. Data wydania pocztówki może być podana w opisie pod zdjęciem.
do fantom: Nikt mi nie powie jaki okres przedstawia rekonstrukcja, bo autor nie żyje i nie ma zapisów na ten temat. Rysował jedynie na podstawie opowiadań ludzi i badania jego historii. Nie ma daty wybudowania .W 1447r. już stał, bo był zapis w poborze świętopietrza, a zlikwidowano go na początku XVIIIw. Z tego wynika,że trzeba by było datować 1400-1729, czyli powstania nowego?
do JureK: Jeśli nie możemy niczym ograniczyć przedziału lat - to może on być szeroki. Lepsze to niż datowanie 1945-50 które jest z zasady nieprawdziwe.
Zabytek: 254/49 z 24.11.1949 oraz 29/60 z 24.02.1960
Według sprawozdania poboru świętopietrza, sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa z 1447r. należy sądzić,że w tym miejscu istniała pierwsza drewniana budowla sakralna z wolno stojącą wieżą, w której znajdowały się 3 ołtarze (główny św. Anny – nie poświęcony co świadczyło,że nie odprawiano przy nim nabożeństw). Do odprawiania mszy używano poświęconego ołtarza przenośnego. Podłoga kościoła była wyłożona cegłą, którą pokryto deskami dopiero w 1688r.W parafii zarejestrowano w tym czasie około 90.
Na początku XVIII wieku, z braku bieżących remontów, kościół znacznie wyeksploatowany groził zawaleniem. Ówczesny proboszcz Walenty Martius podjął starania o wybudowanie nowej, murowanej świątyni i uzyskując wsparcie dziedzica Franciszka Karola Kotulińskiego zrealizował plany w latach 1722-1729. Postawiono, zachowaną do czasów współczesnych, budowlę i jako ciekawostką należy zauważyć,że nie rozebrano starego , drewnianego kościółka, tylko stanowił wnętrze nowej budowli.
Kościół zbudowano w stylu barokowym,na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze posiada jedną nawę z barokową amboną, ołtarzami i obrazami m.in. XVIIw. obrazem „Pożegnania Piotra i Pawła”. Do oprawy muzycznej uroczystości kościelnych używano mechaniczny, jedno-manuałowy, instrument organowy, zbudowany przez Karla Kuttlera z Opawy, który w międzyczasie wymieniono na obecny, zbudowany przez Gintera Miklisa z Zabrza i posiadający pełne brzmienie o zabarwieniu romantycznym.
Od zachodu, nad kruchtą, na rzucie kwadratu zbudowana została wieża z baniastym hełmem i tarczą zegarową. Podczas II wojny światowej wieża uległa prawie całkowitemu zniszczeniu, a znajdujący się w niej dzwon i wszystkie chorągwie z polskimi napisami w 1942r. okupant wywiózł. Nie wróciły do świątyni. Ciekawostką jest znaleziona po wojnie łuska pocisku, który w czasie bombardowania w 1945 roku wyrwał sklepienie nad ołtarzem głównym, którą podczas odbudowy kościoła wmurowano w zewnętrzną ścianę.
Nad wejściem głównym do świątyni umieszczono kartusz herbowy Kotulińskich, a na jednej ze ścian tablicę poświęconą „poległym obywatelom tutejszej parafii w wojnie światowej”.
Kościół otoczony został ceglanym murem z 1768r. ze stacjami drogi krzyżowej wewnątrz, którego znajduje się cmentarz z zabytkowymi kamiennymi nagrobkami oraz krzyż kamienny z 1888r. W pobliżu wejścia do murowanego ogrodzenia, na wysokim cokole, stoi rzeźba św. Jana Nepomucena z okresu 1780 - 1790. Św. Jan przedstawiony jest z odkrytą głową w tradycyjnych szatach kapłańskich tj. gronostajowej pelerynie, komży wykończonej ażurową koronką przysługującą zakonnikom i sutannie zapinanej na guziki. W prawej ręce trzyma biret, a lewą przyciska do piersi krucyfiks. Figura świętego znajduje się pod daszkiem z prostym krzyżem. /źr. wykorzystano informacje z opisu w