| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Brzeźce – wieś „Sprawiedliwych”, sprawiedliwa wieś…- zbiorowa mogiła więźniów poległych w Marszu Śmierci

proszę czekać...

W Brzeźcach, na cmentarzu parafialnym kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, znajduje się kwatera, w której pochowano 19 mężczyzn i kobiet zastrzelonych przez esesmanów podczas Marszu Śmierci 19 stycznia 1945 roku pomiędzy Porębą, a Studzionką. Na tablicy ufundowanej w 1972r. przez miejscowych mieszkańców napisano:

Mogiła 19 więźniów obozu oświęcimskiego poległych na trasie Pszczyna – Brzeźce”.

Cofnijmy się do tych tragicznych styczniowych dni opierając się na resztkach wspomnień narażających własne życie mieszkańców Brzeźc, którzy pomagali przetrwać śmiertelnie wycieńczonym, gnanym przez SS-manów „szkieletom ludzkim”. Półnadzy, niedożywieni, wycieńczeni mrozem i marszem, pędzeni jak zwierzęta więźniowie próbowali ucieczkami ratować swoje życie. Po latach, badający historię „Marszów Śmierci” dr. Andrzej Strzelecki napisze: "Miejscowi mieszkańcy zdołali przejąć pod swoją opiekę co najmniej kilkanaście zbiegłych więźniarek i więźniów i ukryć ich”.

W pamięci utkwiły idący w szeregach więźniowie,a wśród nich trzy żydówki węgierskiego pochodzenia, które na wysokości wsi, korzystając z okazji, zbiegły i ukryły się w pobliskich zabudowaniach gospodarczych. Po zapadnięciu zmroku i przejściu Marszu Śmierci, ze względu na bezpieczeństwo mieszkających w gospodarstwie i ukrywanych więźniarek przewiezione zostały w głąb wsi do zabudowań mieszkańca pracującego jako Landwache – lokalna służba porządkowa, gdzie otrzymały schronienie i opiekę. Kobiety szczęśliwie doczekały wyzwolenia. Spisane, przez jedną z nich wspomnienia, opublikowane w 1947r. pod tytułem „Pięć kominów” stanowią dowód bohaterskiej postawy brzeźczańskich rodzin Paszków i Godźków, pośmiertnie uhonorowanych tytułami „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

Tak można wymienić kilkanaście brzeźniańskich rodzin, które ratowały nieszczęśników.Byli to:Waleccy,Foksowie, Wuzikowie,Jaroszowie i in. Ich wspomnienia rysują tragiczny obraz marszów ewakuacyjnych i stanowią dowody zbrodni popełnianych przez konwojujących SS - manów. Wielu z nich nachodzą wspomnienia i obrazy z tamtych chwil jakby się to działo dzisiaj.

 

Skomentuj artykuł
ZPKSoft
 
Jurku, to było 18 czy 19 poległych więźniów ? Na zdjęciu też widnieje liczba 19.
2021-05-26 21:48:30 (5 lat temu)
 
JureK
 
do ZPKSoft: Dzięki,literówka
2021-05-27 00:30:14 (5 lat temu)
  
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet