starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Karwina (Karviná) Dzielnica Doły (Doly) Kopalnia Węgla Kamiennego "Barbara"(Barbora) Centralna płuczka i sortownia

Lata 1938-1939 , Centralna płuczka i sortownia, wspólna dla kopalń "Gabriela" i "Barbara". Źrodło: Monografia Spółki Górniczo-Hutniczej Karwina-Trzyniec SA, 1939.

Skomentuj zdjęcie
vetinari
+2 głosów:2
Dodalem znacznik na mapie, o ile pamietam, to obiekt centralnej płuczky byl przy kopalni "Barbora" Te dwa szyby po lewej jest KWK "Gabriela"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-09-11 15:17:55 (5 lat temu)
Ewqa100
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki :)
2020-09-12 05:55:01 (5 lat temu)
Ewqa100
Na stronie od 2017 styczeń
9 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 10 września 2020, godz. 20:21:12
Rozmiar: 1700px x 806px
2 pobrania
1539 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1938
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1910
Zlikwidowano: 2002
Dawniej: Austria, Józef Piłsudski, Barbora, 1. máj
Pierwsze próbne odwierty w miejscu przyszłej kopalni przeprowadzono już w 1898 r., jednak ze względu na znaczne ilości wody, które przedostawały się przez odwierty, prace zostały wstrzymane. Do prac nad pogłębianiem szybu powrócono dopiero dziesięć lat później pod przewodnictwem Spółki Górniczo-Hutniczej. Prace zakończono w 1910 r., kiedy kopalnia nosiła nazwę "Austria". Podczas I wojny światowej wydobycie węgla kamiennego niebywale wzrosło, na przykład w 1916 r. wydobyto blisko 276 600 ton. Po zakończeniu I wojny światowej obszar Śląska Cieszyńskiego, na którym znajdowała się powyższa kopalnia, został tymczasowo rozgraniczony na dwie strefy: Polską i Czechosłowacką. W polskiej części znalazła się dawna kopalnia "Austria", którą przemianowano na kopalnię "Józefa Piłsudskiego". W 1920 r. doszło do ostatecznego podziału Śląska Cieszyńskiego, jednak w wyniku przesunięcia granicy kopalnia ta znalazła się w Czechosłowacji, wobec czego doszło do następnej zmiany nazwy na "Barbara" (Barbora). W latach II wojny światowej do wydobywania złóż węgla wykorzystywano m.in. więźniów radzieckich. W tym okresie eksploatacja złóż ponownie radykalnie wzrosła (wydobycie w latach 1943-1944 wynosiło około 1 miliona ton rocznie). Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła przebudowa i modernizacja kopalni, w wyniku czego w owym czasie należała do najbardziej zmechanizowanych w całym zagłębiu węglowym (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie). Kopalnia została zamknięta 16 grudnia 2002 r. Do czasów obecnych ostały się dwie wieże szybowe, które stanowią zabytek techniki górniczej.
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)