starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat cieszyński zachodni Łomna Dolna (Dolní Lomná) Schronisko na Kamienitym

21 maja 1934 , Fotografia pamiątkowa z uroczystości poświęcenia nowej szkoły w Kamienitem 21.V.1934. Tytuł publikacji grupowej: Kronika działalności dyplomatycznej Leona Malhomme z lat 1919-1938

Skomentuj zdjęcie
Ewqa100
Na stronie od 2017 styczeń
9 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 11 listopada 2020, godz. 4:05:09
Rozmiar: 670px x 1175px
Licencja: Public Domain
2 pobrania
1128 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Ewqa100
Obiekty widoczne na zdjęciu
schroniska turystyczne
Schronisko na Kamienitym
więcej zdjęć (3)
Zbudowano: 1934
Dawniej: Szkoła Ludowa
Obecne schronisko na Kamienitym, osady usytuowanej na wysokości ponad 800 m n. p. m., a będącej przysiółkiem Łomnej Dolnej, początkowo służyło do celów edukacyjnych. W budynku bowiem mieściła się Szkoła Ludowa. Została wzniesiona w 1934 r. staraniem polskiej Macierzy Szkolnej, w oryginalnym stylu, nie naruszającym górskiego krajobrazu. Parcelę pod budowę ofiarował miejscowy góral Jan Lisztwan. Uroczyste otwarcie, połączone z festynem górskim, nastąpiło w maju, w poniedziałek Zielonych Świąt 1934 roku. W uroczystości wzięli udział również wycieczkowicze z Polski. Budynek z drewna posiadał jedną izbę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. Szkoła została dobrze wyposażona w pomoce naukowe ze zlikwidowanej polskiej szkoły ludowej w Przywozie (obecnie dzielnica Ostrawy). Pierwszym kierownikiem został Alojzy Maroszczyk, mianowany przez Zarząd Główny Macierzy Szkolnej. Pod jego kierownictwem uczniowie odgrywali również przedstawienia teatralne. Kostiumy szyła jego żona Wanda. Maroszczyk założył również ogród obok szkoły. Po przyłączeniu Zaolzia do Polski został przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły do Pietwałdu. Zmarł w 1987 roku. W czasie okupacji szkołę pozostawiono na pastwę losu a jej byłego kierownika Maroszczyka aresztowano. Szkołę znowu otwarto w 1954 roku. Ówczesnemu kierownikowi Janu Korzennemu udało się przeprowadzić potrzebny remont dzięki pomocy finansowej wielkiej liczby Kół PZKO. Jednak osada zaczęła się powoli wyludniać, tak więc z powodu ciągłego ubytku dzieci szkołę w 1973 roku zamknięto. Jej ostatni kierownik Władysław Młynek poświęcił jej wiersz „Szkoła na Kamienitym”. Budynek służy teraz jako schronisko, natomiast okoliczne chaty jako domki letniskowe. Kiedyś też znajdowało się tu schronisko, które jednak doszczętnie spłonęło w latach pięćdziesiątych XX w. Ponieważ obecna przystań dla turystów jest stosunkowo małym obiektem, z tego powodu oferuje tylko 12 miejsc noclegowych w dwu sześcioosobowych pokojach. Jego restauracja oferuje również dania gorące. Na górę można wyjechać na rowerze, lub zdobyć ją na piechotę. Ci, którzy zdecydują się na drugi wariant, mogą skorzystać z kilku szlaków turystycznych. Z Kamienitego można się udać na niedalekie szczyty Sławicz (Hadaszczok) lub Kozubową. Tekst opracował Czesław Gamrot