starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Dąbrowa (Doubrava) Kopalnia węgla kamiennego "Dąbrowa" (Doubrava)

Lata 1920-1925 , Ogólny widok na owczesną KWK Eleonora.

Skomentuj zdjęcie
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 16 lutego 2021, godz. 15:49:24
Rozmiar: 1624px x 1022px
1 pobranie
639 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1845
Zlikwidowano: 2011
Dawniej: Versuch, Bettina, Eleonora
Odkrycie węgla kamiennego w miejscowości Dąbrowa miało miejsce w 1822 roku, kiedy to Anton Mattencloit wybudował szyb "Verschus" - "Próba". W następnych latach powstawały kolejne szyby, które wydobywały węgiel z głębokości od 20 do 30 metrów. Nie mniej większość z owych szybów później zanikła. Prawo do eksploatacji złóż węgla kamiennego w rejonie Orłowy i Dąbrowy uzyskał w 1845 r. Salomon Mayer von Rothschild - bankier i założyciel wiedeńskiego oddziału banku rodziny Rothschildów. Ten w 1854 r. podjął decyzję o pogłębieniu jednego ze wspomnianych szybów, który następnie nazwał szybem "Eleonora". W 1855 r. rozpoczęto pogłębianie szybu "Versuch", którego nazwa została zmieniona na "Bettina" (podług imienia córki Rothschilda). W kolejnych latach przebiegała stopniowa modernizacja, co przekładało się na wzrost zdolności wydobywczej. Po zakończeniu II wojny światowej powstała w wyniku fuzji "Bettiny" i "Eleonory" kopalnia "Dąbrowa" (Doubrava). Eksploatacja złóż węgla kamiennego w kopalni "Dąbrowa" (Doubrava) zakończyła się w 2007 roku.