|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1928-1938 , Ogólny widok na pomnik pierwszego prezydenta Czechosłowaji T.G.Masaryka.Skomentuj zdjęcie
|
0 pobrań 786 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia vetinari Obiekty widoczne na zdjęciu
Pomnik T.G.Masaryka więcej zdjęć (5) Zbudowano: 1928 W 1928 roku w Szkole Miejskiej w Karwinie nastąpiło ważne wydarzenie. 28 października uroczyście odsłonięto tu pomnik Prezydenta T. G. Masaryka z warsztatu rzeźbiarza akademickiego Františka Fabiánka. Jednak przygotowania do budowy pomnika rozpoczęły się znacznie wcześniej. 30 marca 1925 r. Komisja administracyjna miasta Karwiny zatwierdziła postawienie pomnika przed szkołą mieszczańską. W następnym roku rzeźbiarz František Fabiánek został poproszony o przedstawienie trzech alternatyw dla modelu pomnika i opracowanie odpowiednich budżetów. Pomnik składał się z naturalnej wielkości posągu siedzącego prezydenta i dwóch płaskorzeźb (pierwsza - trzech górników jako przedstawiciele krajowego ruchu oporu i symbol pracy w regionie, druga - trzech legionistów, (Reprezentujących Czechosłowackie Legiony walczące za wolnoścz i powstanie Czechosłowacji na frontach I.w.św. w Rosji, Francii i Włochach), herb i napis T.G. Masaryk, całość wykonana z brązu, cokół z polerowanego granitu. Zgodnie z umową cena samego pomnika wraz z cokołem wynosiła 136 000 CZK. Modyfikacja otoczenia podniosła ostateczną cenę o kolejne około 14 000 CZK. Koszty pokryto z budżetu miasta, a do wszystkich firm, stowarzyszeń i korporacji nie tylko z Karwiny, ale i okolic zwrócono się z prośbą o darowiznę finansową. W czasie II wojny światowej pomnik uległ całkowitemu zniszczeniu, zachował się jedynie granitowy cokół. 12 września 1947 r. Rada Lokalnego Komitetu Narodowego w Karwinie postanowiła złoźycz zamłuwienie Františkowi Fabiánkowi na odnowienie pomniku zgodnie z pierwotnym zatwierdzonym i zachowanym planem na pierwotnym miejscu. Budżet na renowację pomnika z 4 września 1947 r. Wyniósł 390 000 CZK, z wyjątkiem granitowego cokołu, który zachował się nawet za jedną sztukę. Odlew z brązu wykonała firma Jindra w Brnie. Termin dostawy wyznaczono na 15 października 1948 r., A 28 października 1948 r. planowano odsłonić pomnik 30-lecia republiki. Aby uzyskać dofinansowanie, wydano 10 000 pocztówek z wizerunkiem pomnika TGM. W latach pięćdziesiątych XX wieku pomnik został usunięty, a w 1968 roku na krótko ponownie zainstalowany w parku Bożeny Němcovwej w Karwinie-Frysztacie. W okresie normalizacji był przechowywany w Okręgowym Muzeum Historii Narodowej w Czeskim Cieszynie (obecnie Muzeum Ziemi Cieszyńskiej Czeski Cieszyn). 7 marca 1990 r., Z okazji 140. rocznicy urodzin T. G. Masaryka, nastąpiło jego nowe, uroczyste odlosniecie. Znalazł swoje nowe miejsce przed budynkiem zamkowym w Karwinie-Frysztacie. Szkoła podstawowa im. Masaryka więcej zdjęć (4) Zbudowano: 1922 Pierwsza mieszczańska szkoła, załoźona w 1920 roku, przieniosła się do nowego budynku 7 stycznia 1922 roku. W nowym budynku szkołnym się oprócz sal lekcyjnych, gablot i sali gimnastycznej znajdowało się również mieszkanie nauczyciela i woźnego. Pozostałe trzy mieszkania znajdowały się w sąsiednim tzw. Domu dyrektora. W 1929 roku za przyzwoleniem prezidenta T.G.Masaryka otrzymała jego imie. W pierwszym roku dzialalności miała jednie dwie klasy, chłopięcą i dziewczęcą, liczące razem 58 uczniów. W roku 1935 uczęszczało juź do niej 592 ucznów w piętnastu klasach. Dzielnica Doły (Doly) więcej zdjęć (18) |