starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Borek ul. Powstańców Śląskich Nowe Centrum Południowe

13 marca 2021 , Wykop pod jakiś budynek. Oczywiście wszelkie resztki dawnej zabudowy są od razu niszczone tak więc nie zobaczymy piwnic zniszczonych w czasie wojny kamienic.

Skomentuj zdjęcie
Nie tak od razu, jeżeli wykopane zostaną jakieś fundamenty to najpierw do akcji wkraczają archeolodzy
2021-03-14 18:27:05 (5 lat temu)
do skrzypa: Jak tego nik niezglasza, to nik nieprzychodzi na badania....niestety.
2021-03-14 19:03:53 (5 lat temu)
do skrzypa: W ścisłych centrach miast tak, jest z urzędu nadzór, nie na jakichś bocznych, chyba że byłoby wiadomo że w przeszłości stał tu jakiś zamek np.
2021-03-14 19:05:34 (5 lat temu)
do skrzypa: Nie widziałem w tej okolicy żeby jakieś fudamenty zostały w całości odkopane a wątpię żeby w czasie wojny tak się tu bili że domy zniszczyli razem z "korzeniami" :(
2021-03-14 20:02:20 (5 lat temu)
2021-03-14 20:04:53 (5 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 13 marca 2021, godz. 20:04:55
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 3800px x 2588px
Aparat: NIKON D800E
1 / 160sƒ / 8ISO 36014mm
0 pobrań
726 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
Nowe Centrum Południowe
więcej zdjęć (212)
Wykonawca: CHEMOBUDOWA-KRAKÓW S.A.
Inwestor: GP Investment Sp. z o.o.
Zbudowano: 2008-

Centrum Południowe, teren przy ulicy Powstańców Śląskich, Gwiaździstej o powierzchni 44 777 m2 zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod usługi, w tym: pasaże handlowe, gastronomię, rozrywkę, kulturę, biura, finanse, banki, obiekty konferencyjne i kongresowe, hotele, , parkingi, zieleń, zabudowę apartamentową o wysokim standardzie. Minimalna wysokość zabudowy 20 – 24 m, dodatkowo wyznaczono obszar dopuszczalnego podwyższenia zabudowy.

Zwycięzcą przetargu na zakup działki, rozstrzygnietego w październiku 2006 r.została firma GP-INVESTMENTS SP. Z O.O. – wchodząca w skład Grupy Prasa.

„GP-Investments”. zaoferowała cenę w wysokości 302.513.000 zł netto, co daje kwotę 6.756 zł za m2.

Cena zostanie powiększona o podatek VAT w wysokości 22% tj.66.552.860 zł. Łączna kwota zakupu nieruchomości to 369.065.860 zł. Źródło

/p>
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.