|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6
13 czerwca 2021 , Prom Świbno - Mikoszewo. Widok z zachodniego brzegu.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 22 czerwca 2021, godz. 10:00:55 Autor zdjęcia: Bogdan JS Rozmiar: 2500px x 1504px Licencja: CC-BY 4.0 Aparat: Canon PowerShot G7 X Mark II 1 / 1250sƒ / 5ISO 12537mm
2 pobrania 508 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Bogdan JS Obiekty widoczne na zdjęciu
Przeprawa promowa Świbno-Mikoszewo (prom linowy) więcej zdjęć (106) Zbudowano: 1895 Przeprawę w miejscu obecnie funkcjonującej uruchomiono po zakończeniu przekopu Wisły w 1895 r. Był to prom linowy i po uruchomieniu równoległej przeprawy wykorzystującej prom stanowiący samodzilną jednostkę o napędzie parowym służył w okresach wzmożonego ruchu i podczas przerw w pracy promu parowego. Po II wojnie światowej przeprawę zapewniał już tylko prom linowy. Przeprawa promowa przez przekop Wisły, łącząca Świbno i Mikoszewo. Strona promu /p>Przekop Wisły więcej zdjęć (34) Zbudowano: 1895 Dawniej: Weichseldurchstich Przekop Wisły - nowe ujście Wisły powstałe w latach 1890 - 1895 koło Świbna przez wykopanie nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej. Dotychczasowe ujście Leniwki od przekopu do ujścia w Gdańsku nazwano Martwą Wisłą. W okresie sezonu turystycznego przez Przekop Wisły pomiędzy Świbnem i Mikoszewem działa przeprawa promowa na trasie z Gdańska ku Mierzei Wiślanej (Droga wojewódzka nr 501). Dzielnica Wyspa Sobieszewska więcej zdjęć (62) Wyspa Sobieszewska - wyspa od 1973 leżąca w granicach Gdańska, otoczona: od północy - wodami Zatoki Gdańskiej od południa - Martwą Wisłą od wschodu - Przekopem Wisły od zachodu - Śmiałą Wisłą Do dzielnicy należą: Górki Wschodnie Komary Orle Przegalina Sobieszewko Sobieszewo Sobieszewska Pastwa Świbno Wieniec Historia: Powstanie wyspy datuje się na rok 1895, kiedy to ukończono prace nad przekopem rzeki Wisły, w wyniku którego utworzona została wyspa, w późniejszym okresie nazwana Wyspą Sobieszewską. W latach 1933-1945 w Orlu (niem. Weidel) przy ul. Lazurowej 4, zlokalizowana była tzw. "Forsterówka", rezydencja gaulaitera i obergruppenführera SS Alberta Forstera, określanego mianem "Kata Pomorza". W latach 70. XX w. przez wyspę przeprowadzono kolektor ściekowy, co wywołało problemy ekologiczne. Do roku 2000 na Wyspie znajdował się najdalej na wschód wysunięty 23 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej Źródło: |