starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Jezuicka, widok od Rynku.
2021-09-12 10:51:02 (4 lata temu)
do yani: Thx. Zastanawia mnie, czemu oni nie idą środkiem, tylko po tych gruzach...
2021-09-12 13:28:02 (4 lata temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2021-09-12 18:50:57 (4 lata temu)
do 4elza:
Też się dłuższą chwilę zastanawiałem... Może coś grozi zawaleniem po drugiej stronie?
2021-09-12 18:52:16 (4 lata temu)
Darek Pawlak
+2 głosów:2
do yani: Pewnie wyszli z budynku (wyjście niewidoczne za nimi) i do ulicy jest dość stromo, więc idą do miejsca gdzie sterta gruzów łagodniej obniża się do ulicy.
2021-09-12 19:16:33 (4 lata temu)
do Darek Pawlak: Pewnie wizytowali przedwojenne ZNP. Do tego budynku na Jezuickiej 4 można było wejść od strony ul. Brzozowej 1 poprzez łącznik.
2021-09-12 22:17:54 (4 lata temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 12 września 2021, godz. 4:51:20
Źródło: inne
Rozmiar: 1000px x 671px
4 pobrania
578 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Jezuicka
więcej zdjęć (85)
Ulica najpierw nosiła nazwę św. Jana, a w XVII wieku Canonicza seu Jezuicka. W XV wieku znajdowało się na niej dziewięć posesji (sześć po wschodniej stronie i trzy po zachodniej). Pierwsze informacje o kamienicach pochodzą z 1445 i 1462 r.

Pierwszymi mieszkańcami byli w większości mieszczanie, wyżsi urzędnicy i duchowieństwo wyższej hierarchii kościelnej (w 1547 r. siedziba biskupów poznańskich - nr 6/72). W połowie XVIII wieku mieszkali tu także dwaj kupcy[1].

Pożar z 1607 r. zniszczył większość zabudowy. Od 1597 r. i zaraz po wspomnianym pożarze jezuici zaczęli przejmować posesje.

Po zachodniej stronie ulicy, po scaleniu czterech kamienic, pod nr 1-3 powstało kolegium jezuickie (druga połowa XVII wieku), a po wschodniej szkoła (1676 r.). Od 1725 r. na posesji nr 4 działało Gimnazjum Zaluscianum (hip. 73). W 1773 r. (po kasacie zakonu) nieruchomości zajmowane przez jezuitów przeszły w ręce Komisji Edukacji Narodowej, a z czasem stały się własnością rządu (XIX wiek). W drugiej połowie XVIII wieku ulica została wybrukowana. W latach 1872-1939 w budynku kolegium jezuickiego znajdowało się Archiwum Akt Dawnych.

Budynki spalone w 1944 r. zostały zrekonstruowane w latach 1953-1959.

Kamienica pod numerem 6, zwana kamienicą Biskupów Poznańskich, jest jedyną w Warszawie kamienicą gotycką wybudowaną na szerokiej działce. Oprócz tego na komisariacie ówczesnej milicji doszło do przesłuchania Grzegorza Przemyka. Mieszkali tu m.in. Jakub Kubicki (architekt królewski) i Franciszek Pinck (Rzeźbiarz, autor pomnika Jana III Sobieskiego).

Wikipedia